Čestné salvy budou znít v pondělí navečer krajským městem. Ve zdejší katedrále sv. Mikuláše totiž slavnostně uloží relikviář blahoslaveného Karla I. posledního českého krále a rakousko-uherského císaře.

Petr Samec, tiskový mluvčí Biskupství českobudějovického, uvedl, že České Budějovice jsou po Staré Boleslavi a Bouzově dalším místem, kde bude relikviář uložen. „Karel I. byl poslední český král a České Budějovice jsou královské město,“ poukázal na důležitost události.

Dodal, že základem relikviáře vytvořeném pro tuto příležitost je kříž postavený na čedičové „kupce“ pocházející z hory Říp. Relikviář je dílem uměleckého kováře a restaurátora Pavla Sršně, který pracoval podle výtvarného návrhu děkana katedrální kapituly u sv. Mikuláše Zdeňka Mareše.

Slavnostní mši bude celebrovat biskup Vlastimil Kročil. „Obřadu se zúčastní také členové české a rakouské komendy Řádu sv. Jiří evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského a příslušníci čtyř klubů vojenské historie z Čech a Rakouska,“ přiblížil Petr Samec pondělní událost.

V katedrále sv. Mikuláše jsou v současné době uloženy jen dva podobně významné relikviáře: v roce 1670 sem byl přenesen vzácný barokní relikviář s ostatky sv. Auraciána a v roce 2019 byl instalován relikviář s ostatkem sv. Mikuláše.

Z historie

  • Blahoslavený Karel Habsburský se narodil 17. srpna roku 1887 na zámku Persenbeug v Dolním Rakousku. Jeho rodiči byli arcivévoda Otto Habsburský a princezna Marie Josefa Saská, dcera saského krále Jiřího I. Prastrýcem Karlovým byl císař František Josef I.
  • Dne 21. října 1911 se Karel oženil s princeznou Zitou Bourbonsko Parmskou. V průběhu deseti let spolu zplodili spolu osm dětí.
  • Po zavraždění arcivévody Františka Ferdinanda v Sarajevu 28. června 1914 se stal následníkem trůnu. Po smrti císaře Františka Josefa I. 21. listopadu 1916 se ujal vlády jako rakouský císař a český král. Dne 30. prosince 2016 byl korunován apoštolským králem Uher.
  • Zemřel 1. dubna 1922 na Madeiře ve skromných poměrech, a to na zápal plic. Pohřben byl v kostele Nossa Senhora do Monte nad Funchalem, hlavním městem Madeiry.
  • Dne 3. října 2004 prohlásil papež svatý Jan Pavel II. Karla I. blahoslaveným.