K dnešnímu dni je hlášeno v kraji 243 případů salmonelózy (vloni ve srovnatelném období 292, nárůst oproti minulému týdnu + 22), nejvíce na Českobudějovicku (65), Táborsku (48) a Jindřichohradecku (35). Přibývá kampylobakteriózy, která souvisí především s konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa, hlavně kuřecího. Té je v kraji 442 případů (vloni 509, v mezitýdenním srovnání +30), nejvíce na Českobudějovicku (133), dále na Táborsku (70), Jindřichohradecku (65) a Písecku (53).

Přibylo ale šest nově potvrzených případů klíšťové encefalitidy, především na Českokrumlovsku a Táborsku. Té je v kraji k dnešku prokázáno již 16 případů, to je o osm více než ve srovnatelném období loňského roku. „Šest potvrzených případů registrujeme na Českokrumlovsku, pět na Českobudějovicku, dva na Táborsku a po jednom na Jindřichohradecku, Strakonicku a Prachaticku. Od minulého týdne přibylo i deset potvrzených případů lymeské borreliózy. Té je v kraji prokázáno méně než vloni, kdy jsme ve srovnatelném období měli již sto jeden případ. K dnešnímu ránu evidujeme osmdesát sedm případů, z toho nejvíce na Českobudějovicku – sedmadvacet. Pětadvacet případů je na Jindřichohradecku a osmnáct na Táborsku. V dalších okresech je výskyt nižší, Prachaticko hlásí sedm a Českokrumlovsko pět případů, v dalších okresech se vyskytuje lymeská borelióza ojediněle, Strakonicko má tři případy a Písecko dva. Dlouhodobě nejvíce toto onemocnění, pro nějž je typická přírodní ohniskovost, registrujeme na Jindřichohradecku a Táborsku, v posledních letech došlo k nárůstu i na Českobudějovicku. To jsou okresy, kde bývá riziko nejvyšší,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje MUDr. Jitka Lunáčková.

Klíšťata jsou v dosud trvajícím deštivějším počasí velmi aktivní, vyhovuje jim vlhko a teplo spíše než vyloženě suché léto. Český hydrometeorologický ústav, který aktivitu klíšťat sleduje a prognózuje, předpovídá na další tři dny devítku, což je nejvyšší riziko. Hygienici proto doporučují preventivní použití repelentů a po příchodu z přírody se rychle převléknout a dobře prohlédnout, protože je důležitá rychlost, s níž se klíště podaří objevit a správně odstranit.