Poněkud méně je alimentárních onemocnění, tedy těch, jež jsou spojena s konzumací kontaminovaného jídla a nápojů. Mezi nejčastější patří kampylobakterióza, která souvisí především s konzumací nedostatečně tepelně opracovaného masa, hlavně kuřecího, a salmonelóza z nedostatečně tepelně opracovaných výrobků z vajec. K dnešnímu dni je hlášeno v kraji 205 případů salmonelózy (vloni ve srovnatelném období 256, nárůst oproti minulému týdnu + 15), nejvíce na Českobudějovicku (56), Táborsku (36) a Jindřichohradecku (31). Přibývá kampylobakteriózy, té je v kraji 377 případů (vloni 420, v mezitýdenním srovnání +39), nejvíce, téměř třetina, na Českobudějovicku (110), dále na Jindřichohradecku (61) a Táborsku (60).

Přibyly dva potvrzené případy klíšťové encefalitidy, té je v kraji k dnešku prokázáno 8 případů, to je o dva více než ve srovnatelném období loňského roku.

„Čtyři potvrzené případy registrujeme na Českobudějovicku, dva na Českokrumlovsku a po jednom na Jindřichohradecku a Prachaticku. Od minulého týdne přibylo dvanáct potvrzených případů lymeské borreliózy. Té je v kraji méně než vloni. K dnešnímu ránu evidujeme šedesát dva případy, nejvíce tradičně na Jindřichohradecku - třiadvacet, třináct případů je na Českobudějovicku, dvanáct na Táborsku a šest na Prachaticku. V dalších okresech jde o ojedinělý výskyt tohoto onemocnění, pro které je typická přírodní ohniskovost,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje MUDr. Jitka Lunáčková.

Ačkoliv má být v příštích dnech spíše chladněji, klíšťata jsou aktivní a současné vlhčí počasí jim vyhovuje. Proto je potřeba být pozorný a dobře se prohlédnout nejen po příchodu z lesa, ale i z parku nebo příměstské zahrady.

Zdroj: KHS