K pondělní půlnoci 7. března eviduje kraj 3666 uprchlíků registrovaných na území jižních Čech. Denní kapacita pro registraci Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) se zvedla na 600 osob. „Další registrace utečenců se provádí na odborech azylové a migrační politiky jednotlivých měst,“ upřesnila Brožková. Tedy na pracovištích v Budějovicích, Písku, Jindřichově Hradci a Benešově, kam spadá Tábor.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině na českobudějovickém letišti.
Letiště se proměnilo v centrum pro uprchlíky, první den jich přijely desítky

Lhůta pro registraci uprchlíků z Ukrajiny na cizinecké policii by se měla prodloužit ze tří na 30 dnů. Ve středu bude jednat vláda. Kraje požadují peníze, které by zajistily pokrytí nákladů spojených s ubytováním Ukrajinců. Informoval o tom po úterním jednání jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba. "Kapacita ubytovacích zařízení, které vlastní kraje, už je totiž na mnoha místech vyčerpaná. Proto musíme uprchlíky nemající zázemí u příbuzných a známých ubytovávat v penzionech a hotelích," vysvětlil Martin Kuba.

V kraji už je zájem i o zaměstnání uprchlíků, i když převažují ženy a děti. Místa vypsaly táborské textilky Dita, Kalas či Unuo, které dlouhodobě hledají švadleny. Podle hospodářské komory projevilo o zaměstnávání utečenců zájem už 120 společností v jižních Čechách. Zatím jde o nabídku asi 800 pracovních pozic, především ve zpracovatelském průmyslu.

Připravují plán přijetí uprchlíků

Podle Kuby se projednával hlavně systémový postup, jak se do budoucna postarat o takové množstvích cizích občanů v regionech. „Kapacity jedou v takovém tempu, že v republice přijímáme 14 tisíc uprchlíků denně,“ upozornil s tím, že pokud to tak půjde dál, za deset dní bude v České republice 250 tisíc utečenců.

Dopředu je nutné znát, co jim lze nabídnout. „Ti lidé se nepotřebují někde tři dny vyspat, jde o jinou mimořádnou událost, než jsou povodně, máme připravené krajské i další objekty, ale potřebujeme ubytovací kapacity pro dlouhodobé bydlení,“ vysvětlil jihočeský hejtman s tím, že půjde určitě o týdny až měsíce.

Pokud do České republiky přijde 300 tisíc Ukrajinců, znamená to odhadem 20 tisíc uprchlíků na každý ze 14 krajů. „To je velikost Strakonic. Proto je nutné racionálně promýšlet, kam ty lidi umístit a jak s nimi dále pracovat,“ upozornil Martin Kuba.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) od čtvrtka funguje na budějovickém letišti Plané. O víkendu tam bylo živo.
Českobudějovické centrum odbavuje válečné uprchlíky plynule a bez front

Školky a školy zatím nezařizují. „Musíme počkat, až děti podstoupí povinná očkování. Nemůžeme je pustit mezi naše děti,  aniž bychom znali jejich anamnézu,“ vysvětlil s tím, že dopředu je nutné zjistit, jestli vůbec základní a mateřské školy mají nějaké volné kapacity.

Překladatelé se mohou stále hlásit

Tlumočníci a dobrovolníci jsou stále vítáni. "Oceňujeme práci těchto lidí, díky nim vše v KAPCU funguje tak, jak má. Takových lidí je stále třeba, budeme rádi za jakékoliv další nabídky, budou se hodit i v budoucnu, třeba při zajišťování zaměstnání," uzavřel hejtman.

Nabídky ubytování, humanitární pomoci i dobrovolníků včetně tlumočníků lze zasílat pomocí formulářů přes web Jihočeského kraje: https://www.kraj-jihocesky.cz/pomahame-ukrajine, v sekci Chcete pomoct ukrajinským občanům?