Není náročný na fyzickou kondici ani na herní prostor. Modní vlna spojená s touto karetní hrou se nevyhnula ani Českým Budějovicím a širokému okolí.

„Budějovice byly dlouho taková černá díra. Oproti ostatním městům trvalo dlouho, než si lidé k pokeru cestu našli. Během posledních dvou let se však zájem několikanásobně zvedl. Ve městě je snad pět heren, což se mi zdá dost,“ řekl manažer Poker clubu Colosseum Adam Vlček. „My pořádáme dva turnaje týdně a na nezájem si nemůžeme stěžovat. Od září budeme provozovat i další herny a turnaje se budou pořádat každý den. Specializujeme se na náročnější hráče,“ dodal.

Proč je poker, zejména mezi mladými lidmi, tak moc oblíben? „Je to nenáročná zábava. Když hrajeme, nejsme závislí na počasí, sedneme si v klidu ke stolu a můžeme hrát třeba celou noc. Navíc je každá hra úplně jiná, je skoro nemožné, aby se nějaká situace přesně opakovala. Nikdy neleží na stole stejná kombinace karet, každý hraje pokaždé jinak, podle toho, jak se cítí, jestli ho nějaká hra potěšila nebo naštvala,“ vysvětlil dvacetiletý student Radek Doucha, který podle svých slov hraje poker dvakrát týdně.

Škola pokeru s Deníkem

Pro ty, kteří poker neumějí, Deník připravil sedmidenní seriál, během kterého dostane každý základní informace o pravidlech pokeru, systému výherních kombinací, rady a tipy do hry a nezbytné poučení o pokerové etiketě.

Zábava nebo hazard?

Někdo tvrdí to, někdo ono. Pro oba názory existují dostatečně pádné argumenty. Jedni tvrdí, že poker je hazard, protože hráč sází, aniž by viděl všechny karty ve hře, nebo proto, že nejlepší hráč nemusí vyhrát. Tvrdí zkrátka, že poker je hra se Štěstěnou.

Opačný názor se opírá o argument, že jde o sport, protože každý má stejné šance a ne vždy vyhrává hráč s nejlepšími kartami.

„Já osobně bych řekl, že jde o příjemnou kombinaci obojího a to v závislosti na prostředí a lidech, se kterými hraju. Hlavně ale poker beru jako příjemný relax,“ vysvětlil Doucha. „Záleží na kvalitě každého jednotlivého hráče. Někdo poker neumí, ale hraje ho, protože to je zrovna obecně oblíbené a v módě. Pro takového hráče je to v podstatě hazard. Na druhé straně stolu pak sedí dobrý, zkušený hráč, který bude v devíti hrách z deseti slabšího soupeře porážet, často i s horšími kartami. Pro toho je to příjemný sport,“ dodal.

Historie pokeru

Za předchůdce pokeru se obecně považuje indická hra Pukka sahibs, bílí vůdcové. Již v roce 1790 do této hry vnáší Francouzi prvky své hry Poque. Na začátku devatenáctého století byla hra obohacena o další možné výherní kombinace, postupka a barva. Největší rozmach pokeru potom nastal během občanské války v USA. Stal se kratochvílí pro vojáky v zákopech i kasárnách na Severu i Jihu.

V roce 1890 vznikla pokerová varianta Texas Hold 'Em, která se stala mezi hráči nejoblíbenější. Od roku 1938 do roku 1960 bylo hraní pokeru na veřejnosti zakázané, přežívá jen v ryze soukromé formě. V roce 1960 se poker vrací do kasín a veřejných heren a o deset let později, v roce 1970 vzniká nejslavnější turnaj na světě, Světová série v pokeru(WSOP), která se každoročně hraje v Las Vegas.

Tadeáš Nový