V Lihovaru Poněšice například zavřeli i před exkurzemi. Teď mají pro zákazníky webové stránky poněšické firmy jasné sdělení. „Z důvodu prohibice je lihovar uzavřen," stojí napříč titulní fotografií.  „Na exkurze se napojuje i takzvaný košt," vysvětluje majitel lihovaru Jaroslav Ledajaks, proč zavřeli nejen pro obvyklé hosty, ale i pro exkurze. Jenže se ztratil další ze zdrojů peněz. Odbyt stojí a ekonomickou nadějí pro příští týdny je hlavně pěstitelské pálení, které je stále dovolené.

Vzhlížejí k němu třeba i ve Chvalešovicích. Jenže pálení hned tak nezačne. „Teprve tak za měsíc," říká majitel Pálenice Chvalešovice Zdeněk Kalivoda. Přitom závazky palíren trvají, i když nevyrábí. „My máme daňové povinnosti pořád," říká Jaroslav Ledajaks. Firmy se navíc už nyní obávají také nákladů, které budou souviset s novými předpisy.

„Kdyby se tu nehospodařilo, tak nevím," říká za poněšický lihovar Jaroslav Ledajaks. Nesmí prodávat a podnik zavřel i před exkurzemi. Zdravotní a sociální pojištění ale musí platit dál, i za jednoho zaměstnance. „My povinnosti máme a nikdo se neptá, kde na to vezmeme," naznačuje Ledajaks, že stát sice zakázal obchod s lihovinami s objemem alkoholu nad 20%, ale na daních a jiných povinnostech firmy, ani ty nejmenší, žádnou úlevu nemají.

Veselejší situace není ani ve Chvalešovicích. „Vidím to blbě," říká jednoznačně ohledně budoucnosti majitel a zaměstnanec v jedné osobě Zdeněk Kalivoda. „Když neprodávám, nezaplatím energie, daně. Já jsem jednomužná organizace," naznačuje Kalivoda, že zboží na skladě je nyní k ničemu a jiný příjem prakticky není na obzoru. „Jsme malinkatý. Nemám vatu na které bych se vznesl nad tenhle problém," dodává Kalivoda a připojuje, že jedinou nadějí je nyní pěstitelské pálení. To vykonávají lihovary nebo pálenice jako službu soukromníkům a ta je stále možná. „To je jediný, co mě může udržet nad vodou," míní Kalivoda.

Jenže skutečné pálení začne až za měsíc. Ovocné kvasy z letoška teprve musí vyzrát. Teď  je k mání nanejvýš měkké ovoce. Švestky se na slivovici teprve začínají sbírat.

Výjimkou jsou mezi palírnami rudolfovští zahrádkáři. Ti jsou zařízení jen na pěstitelské pálení. Zpracovávají dovezené kvasy konkrétním zájemcům. Ale nějaký velký nával se v Rudolfově kvůli přiškrcenému obchodu s lihovinami nekoná. Přihlášky na pálení začali brát minulou středu, zájem je však obvyklý. „Je to normální, jako vždycky," odmítl předseda rudolfovských zahrádkářů Jiří Merle, že by se zpracovna v Mlýnském údolí ocitla pod náporem zákazníků.

Drobní výrobci se přitom zlobí, že jsou neprávem poškození. „Kde funguje kontrola celního úřadu, není možný, abysme dali do oběhu závadné pití," zdůrazňuje Zdeněk Kalivoda.

A řešení které našel stát, bude zřejmě znamenat jen další náklady. Třeba povinnost nakoupit nové kolky, aby se vyrobený a už jednou okolkovaný alkohol dal vůbec prodat, až stát částečnou prohibici zase uvolní.