Nepůjde o úplně nový počin, ale o tradiční akci v novém kabátě. Otužilci se na Silvestra do ledových budějovických vod noří už od roku 2014. „Napoprvé nás bylo šest, loni už přes sto,“ potvrdil vzrůstající oblibu ledového ponoru Jiří Borovka, otužilec a zástupce Konceptu LANNA, který ve městě provozuje kavárny Lanna a Vlnna nebo vyhlídkové plavby a vodní MHD. Se starým rokem se otužilci loučili nejprve v Lannově loděnici pod Dlouhým mostem. Když jich přibývalo, scházeli se na slepém rameni Malše. „A když už jsme se počtem účastníků dostali hned za největší otužileckou akci, kterou je Memoriál Alfréda Nikodéma v Praze s pětasedmdesátiletou tradicí, řekli jsme si, že by to chtělo dát budějovickému silvestrovskému plavání ještě důstojnější podobu,“ zmínil Jiří Borovka.
Spolu s vedoucím Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Janem Štumbauerem a za pomoci znalců místní historie Jana Schinka a Milana Bindera zjistil, že v roce 1921 se v Budějovicích právě mezi Modrým a Zlatým mostem pod budovou soudu konaly první propagační plavecké závody. „Propagační proto, že v té době chtěli budějovičtí plavci propagovat plavání jako sportovní i rekreační disciplínu,“ popsal Jiří Borovka s tím, že se tak nabízela příležitost připomenout kulaté výročí velkých závodů a zároveň dát nový punc otužileckým silvestrovským ponorům. Co na tom, že před 100 lety se plavalo v relativně teplé vodě, zatímco letos na Silvestra zřejmě nebude mít řeka víc než dva stupně.
Jan Schinko popsal, že podle dobového tisku byla při propagačních závodech roku 1921 hojná nejen účast plavců, ale také diváctva na obou březích Malše a na mostech. „Nad Malší přeletěl letecký prapor, jehož aeroplán shodil na závodiště nádhernou kytici se stuhami ve státních barvách s nápisem Vzduch vodě,“ citoval Jan Schinko z dobových Jihočeských listů.
I to bude podobné. „Jen kvůli tomu, jak složité by dnes bylo vyřídit povolení pro přelet letadel, shodíme kytici na závodiště alespoň z dronu, podaří-li se tento nápad dotáhnout do zdárného konce. A když ne, krásné heslo Vzduch vodě bude alespoň na obřím billboardu,“ předeslal Jiří Borovka.
Někdejší mola z kulatin pobitých prkny letos nahradí moderní pontony. Samotné závodiště ale bude vypadat stejně, jako kdybyste se v čase vrátili o celé století. Právě jen s tím rozdílem, že tehdy závodníci neplavali ve studené vodě. „I proto nebudeme v závodě otužilců na 100 yardů měřit čas, ale porota si bude všímat plavců, kteří jsou něčím zajímaví. Třeba ročníkem narození, dálkou, ze které na závod přijedou, nebo plaveckým stylem.“
Jméno vítěze se zaskví na Lannově putovním poháru vyrobeném z lípy, tedy národního stromu. Na akci vyrobí Madeta speciální edici sýrů s tematickými etiketami. Účastníci klání dostanou Sýr na pánev v žemli ze stylového „ertéóčka“. A pivovar Samson chystá u příležitosti obnoveného závodu speciální edici piva.
Přípravy silvestrovské akce zaberou několik dní. „Pontony budeme muset kvůli vysokým břehům na Zátkově nábřeží vyložit na řeku zřejmě na slepém rameni Malše a odtud je do místa akce přepravit lodí. Spolu s dalšími úpravami dějiště závodu nám to jistě dva tři dny v tom chladném počasí zabere,“ odhadoval Jiří Borovka.
Akce se uskuteční v pátek 31. 12. od 14 hodin. Závodiště zůstane na svém místě určitě do nedělního večera. O novoročním víkendu jej tedy ještě budou moci využívat otužilci. Plavecká aréna tak poslouží i po samotném závodě, stejně jako před 100 lety. Tehdy se tady podle Jana Schinka uskutečnilo ještě utkání ve vodním pólu.