Organizátor akce Jiří Michal z Mokrého Lomu připomněl, že v letošním roce se koná již patnáctý ročník akce. „Ze začátku se tady scházelo tak dvanáct až patnáct traktoristů a pak se to nabalovalo. Letos je tady, myslím, šestadvacet traktorů," vyprávěl Jiří Michal.

K vidění byly opravdu zajímavé kousky. Kromě tradičních Zetorů tu mohli fanoušci zemědělských strojů obdivovat například rakouský traktor značky Warchalowski, našly se tu také traktory domácí výroby.

Srdce snad každého muže zaplesalo nad traktorem Jana Kouby z Jedovar u Trhových Svinů. Ten totiž na 15. ročník Srazu historické zemědělské techniky přijel se Zetorem 15. „Tento traktor je unikátní tím, že se natáčí ručně, nemá startér, jen žhavení. A také se jich vyrobilo málo," rozhovořil se o svém pokladu Jan Kouba. „Pro mě je to taková vzpomínka na mládí. Jako kluk jsem vodil krávy a pak táta přitáhl domů tohle," vzpomínal Jan Kouba.

Jen o pár kroků dál postával mladší sourozenec Zetoru 15, Zetor 25. S tím do Mokrého Lomu přijel František Kápl z Nesměně.

„Celá léta stál ten traktor za barákem. Původně měl i kabinu, to všechno vzal ale čas. Já jsem ho nastříkal a od té doby je pod střechou a už si ho jinak hejčkáme," smál se František Kápl a doplnil, že jen o jízdě na oblíbených strojích ale každoroční setkání traktoristů nejsou.

„S klukama si zároveň předáváme zkušenosti. Jak, co a kdo spravoval a kde, co, kdo sehnal. Řeší se náhradní díly. Tak je to tak trochu i taková burza," vysvětloval František Kápl.