Studentky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity ještě tento týden využily jednu z posledních šancí, jak pracovat s muzejními sbírkami.

Pracovní listy se pomalu plnily obrázky a odpověďmi. „Kreslíme zobáky a vycpaniny a hledáme odpovědi na otázky,“ popsaly své úkoly Tereza Semilská a Ludmila Wolfová z 1. ročníku pedagogické fakulty. „Něco se hledá těžko, ale polovinu už máme,“ zmínila Tereza Semilská a Ludmila Wolfová dodala, že třeba nerosty se zatím hledaly úplně výborně.

Studentky, ze kterých mají být učitelky v mateřských školách, pracovaly pod dohledem vyučujícího Jana Petra. „Jde o to, aby uměly v učitelské praxi využít nabídku muzea nebo podobného zařízení,“ vysvětlil hlavní smysl návštěvy  budovy v Dukelské ulici Jan Petr. Doplnil, že i pro malé děti z mateřinky má návštěva muzea smysl.
„Musí se zvolit vhodná metoda, jak to zprostředkovat,“ upozornil však pedagog a připojil, že pracovní dopoledne v muzeu má i smysl pro samotné vzdělání budoucích učitelek kvůli schopnosti odpovídat v budoucnu na zvídavé dotazy malých dětí. Některé studentky oboru totiž třeba nematurovaly na středních školách z biologie.

Podle Petra je důležité využít přírodniny v reálu, ať už jde o vycpaniny v muzeu nebo minerály a květiny na louce při školním výletě. „Může to být živá příroda třeba u Vrbenských rybníků nebo preparovaní ptáci v muzeu. Má to význam v tom, že to dětem předá zase jiné informace než obrázek,“ konstatoval Petr.

Do budovy, která se nachází v podstatě nedaleko pedagogické fakulty, chodili studenti a studentky pravidelně. Na tři roky teď musí hledat náhradní program. „Budeme chodit někam jinam. Uvažuji o Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou,“ naznačil Petr.

Připustil ale, že bude problém s dopravou, protože Jihočeské muzeum bylo jen kousek od školy.

Rozsah nabídky pro studenty se ale ohledně přírodnin nezmenší. Vedle zoologické zahrady se totiž nachází pobočka Národního zemědělského muzea v bývalém loveckém zámečku Ohrada. Ten  nabízí rozsáhlé sbírky přírodnin od vycpanin až po výřezy věkovitých šumavských smrků nebo lesnické a zemědělské nástroje.