Přesnější, šetrnější a také zabrání třesu rukou. Takový je robotický systém da Vinci, který lékaři využívají od března letošního roku v českobudějovické nemocnici při operacích na třech odděleních. „Největší počet výkonů probíhá má urologickém oddělení. Dále se roboticky operuje na gynekologicko-porodnickém oddělení a chirurgickém oddělení,“ vyjmenovala mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Podle zástupce primáře chirurgického oddělení Milana Kobzy jde o přístroj čtvrté generace, který se začal vyvíjet v roce 1999. „Přístroj nejvíce využíváme pro nádorová onemocnění, například v urologii jsou to nádorová onemocnění prostaty, ledvin, rakovina konečníku, tlustého střeva. V chirurgii jde například o cévní operace,“ shrnul lékař s tím, že robotický systém nahradil laparoskopické operace. Princip této operace je téměř stejný. „Možnost preparace je o něco sofistikovanější tím robotickým systémem. Hlavní benefit je v té miniinvazivitě přístroje,“ doplnil Milan Kobza. Podle něho robotický systém do budoucna umožní i kardiochirurgické výkony či ho lékaři využijí v hrudní chirurgii.

Jaroslav Novák, ředitel úseku zdravotní péče a člen představenstva českobudějovické nemocnice, vysvětlil, že přístroj pracuje absolutně přesně a odstraňuje třes rukou. „V urologii se dosahuje mnohem lepších výsledků. Výhodou robotického přístroje jsou také menší krevní ztráty a kratší doba hospitalizace,“ upřesnil.

Podle Jaroslava Nováka vyšel celý systém na 33 milionů korun. „Je tu operační robot, k tomu je ovládací konzole a trenažer simulátor,“ popsal ředitel úseku zdravotní péče a člen představenstva českobudějovické nemocnice s tím, že lékaři si musí nejprve nacvičit koordinaci pohybů. Pak je čeká kurz na trenažeru, kde musí dosáhnout určitého počtu bodů a dále postupují na další školení. Pokud tam jsou úspěšní, obdrží certifikát a poté je čeká první operace i s dohledem odborného školitele.

Za robotický systém usedla i ve vestibulu krajské nemocnice Jitka Kukačková z Hrdějovic. „Já jsem se starším přístrojem třetí generace asistovala jako instrumentářka v Rakousku na kardiochirurgii. Samozřejmě dneska mi to šlo velice dobře, nejde o pacienta a nikde nic nekrvácí. Přístroj je velice rychlý, moderní,“ dodala třiašedesátiletá žena.