Vybudovat komfortní zázemí vyšlo českobudějovickou nemocnici na zhruba 125 milionů korun. Předseda představenstva Michal Šnorek na úvod sdělil, že objekt je z roku 1954 a sloužil pro plicní oddělení a interní oddělení, které se následně rozdělilo na dvě a poté se zase sloučilo v jedno. „Po odchodu plicního oddělení zde byla neurologie, poté se přestěhovala neurologie a interna do centrálního pavilonu a mohla započít rekonstrukce tohoto pavilonu,“ vysvětlil. Prozradil také, že má s pavilonem spjaté i osobní vzpomínky, protože jeho otec zde působil 23 let jako primář plicního oddělení.

Objekt bude po dokončení další části přestavby nemocnice sloužit pro oddělení následné péče 2 (ONP2) a léčebnu tuberkulózy a plicních nemocí. „Obě tato oddělení sídlí v dolním areálu a přesun je součástí komplexní strukturalizace nemocnice s cílem opustit dolní areál,“ řekl. Už příští týden se do pavilonu I nastěhují pacienti. Prostory ale dočasně zaplní pacienti z oddělení následné péče 1 a z kožního oddělení, které je umístěné v pavilonu O. Tam již začala rekonstrukce. Podle odhadů Františka Bostla z oddělení stavebních investic českobudějovické nemocnice, budou zde tito pacienti pobývat půl až třičtvrtě roku.

Lidé a roušky. Ilustrační foto.
Roušky u zahraničních sousedů jsou zpět. Vrátí se i u nás?

Celková kapacita lůžkových stanic bude pro ONP2 103 lůžek, z toho 90 na standardních lůžkových stanicích a až 13 lůžek na tzv. apalické jednotce pro tracheostomované pacienty

v dlouhodobém bezvědomí, která může sloužit i jako jednotka následné intenzivní péče či dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Kapacita lůžek léčebny tuberkulózy (TBC) a respiračních onemocnění je 38 lůžek, z toho 5 lůžek je určeno v samostatné stanici pro léčbu TBC. Dalších 5 lůžek je určeno pro potřeby spánkové laboratoře.

Jedno z nových mol je na proti plaveckému stadionu v Českých Budějovicích.
Přístup do budějovických řek budou mít plavci snazší

V objektu byly vyměněny vzduchotechnické jednotky a ve všech pobytových prostorách jsou nainstalovány klimatizační chladící jednotky. Součástí stavby je navíc i nové oplocení a nové chodníky, které umožní i pacientům stanice TBC v indikovaných případech trávit nějaký čas v oddělené části nemocničního parku.