Vykopat prastarou mozaiku v archeologickém nalezišti, rozpohybovat vodní turbínu, obléci si kostýmy z broadwayských divadel, uvázat námořnické uzly. To všechno mohou vyzkoušet děti na nové interaktivní výstavě Objevárium, která byla včera otevřena v Kulturním domě Vltava v Českých Budějovicích.'

„Výstava vznikla v rakouském Gracu, odkud jsme ji koupili a přivezli sem. Jejím cílem je, aby děti formou hry pochopily fungování příroních zákonů, naučily se něco o životě města, umění či historii,“ popsala Monika Hamerníková z pořádající společnosti Hrát2Objevovat. Všechny exponáty jsou podle ní určené k tomu, aby si je malí návštěvníci osahali a různě s nimi pracovali.

Objevárium je rozložené do třech částí kulturního domu. V předsálí vystavují organizátoři například autodráhu s autíčky na solární energii. Děti je mohou rozhýbat tím, že na ně svítí lampami. Nepřehlédnutelný je také velký model kopce, u něhož se návštěvníci dozví něco o využití uhlí. „Nejprve tu mají za úkol uhlí z kopce vykutat, pak ho vhazují do parního stroje a rozjede se vláček,“ popsala Hamerníková.

Právě tento exponát se při otevření nejvíce líbil desetiletému Šimonu Červenému. „Ten parní stroj a vlak je super. Budeme ale prozkoumávat i další věci,“ řekl.

V předsálí mohou děti ještě rozpohybovat vodní turbínu, poznávat podle hmatu kůru stromů, sledovat v mikroskopu rostliny a vyzkoušet, jak funguje jednoduché šroubové čerpadlo. Na posledním stanovišti mají za úkol vylovit z bazénku magnetické obrázky ryb a správně je umístit do modelu rybníka.

Další exponáty jsou umístěné v přísálí. Zde zabírá velkou část archeologické naleziště. „Děti tu vyhrabou mozaiku, kterou skládají. Pak si mohou prohlížet v několika bednách archeologické nástroje a nálezy typické pro různé kultury a také napsat své jméno hieroglyfickou abecedou,“ uvedla Hamerníková.

Kromě toho je k vidění model lodi, u něhož lektoři zájemce učí základní námořnické uzly. Odpočívací koutek zase doplňují autoportréty známých výtvarníků s hádankou a velkou pozornost budí videoinstalace od Eda Tannenbauma. Zde děti tančí, skáčou, máchají rukama a jejich pohyb je následně počítačově upraven a promítán na stěnu.

Poslední část Objevária se skrývá v druhém patře kulturního domu. Zde je hlavním exponátem velká prolézačka, která symbolizuje město New York a dá se libovolně přestavět. Prolézačku doplňuje broadwayské divadlo. „Děti se tu převléknou do kostýmů, vyzkouší šatnu a trochu odhalí zákulisí divadla,“ vysvětlila Hamerníková.

K expozici v druhém patře dále patří stavebnice a trh s kořením. Tam malí návštěvníci poznávají jednotlivé přísady podle čichu a díky nápovědě hledají na globusu země, odkud koření pochází.

Interaktivní výstava je určena dětem od tří do dvanácti let. U každého exponátu zároveň čeká lektor, který zodpoví případné dotazy. V Českých Budějovicích zůstane Objevárium do 18. prosince, pro veřejnost je otevřeno od středy do neděle.

Otevírací doba:
středa – neděle 10–18 hod.

Vstupné:
Veřejnost - 70 Kč/osoba
Senioři, ZTP - 50 Kč/osoba
Školní skupiny - 30 Kč/žák
Rodinné vstupné - 220 Kč