V pátek a v sobotu se bude v okrese České Budějovice rozhodovat na příští čtyři roky o 1049 mandátech v zastupitelstvech. Kandiduje na ně celkem 3569 lidí. Jana Sedláčková, ředitelka českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) porovnala pro Deník, že v roce 2014 kandidovalo v okrese celkem 4074 kandidátů. Volby se ale tehdy nekonaly ve Vlkově.

Komunální volby přitom lákají i mladé kandidáty. Jan Honner z ČSÚ doplnil, že ve třech obcích v kraji je polovina kandidátů ve věku do 29 let. Mezi těmito obcemi jsou i Strýčice na Českobudějovicku.

Rutinéry mezi voliči jsou v regionu bezesporu obyvatelé Hradců. Za poslední čtyři roky půjdou v této vesničce s necelou stovkou obyvatel ke komunálním volbám už počtvrté. Po řádných volbách v roce 2014 se tu dvakrát opakovala situace, kdy se kvůli neshodám zastupitelstvo rozpadlo a lidé hlasovali v letech 2016 a 2017 v mimořádném termínu znovu.

Neřešitelný spor o to, kam má obec směřovat, zřejmě spěje ke konci. Do letošních voleb už postavila kandidátku pouze opozice, která při minulých volbách dostávala menšinový podíl hlasů.

Úbytek kandidátů, může volby ovlivnit i jinak. Třeba v Českých Budějovicích bylo při posledních komunálkách na lístcích celkem sedmnáct uskupení, letos partajní řady prořídly a o hlasy se uchází jen 14 volebních stran. Přibližně 15 % hlasů je tak „volných“.

Projevit se může i stěhování. V krajském městě v roce 2014 volilo 24 973 lidí. V září 2014 měly České Budějovice 91 392 obyvatel. Od té doby se ale do města přistěhovalo 6610 nových obyvatel (Jde ovšem o počet včetně dětí a celkový počet Budějčáků se k roku 2018 téměř nezměnil). Změna volebních preferencí už u několika stovek lidí však může přiřknout straně jeden i dva mandáty navíc…

Další voličsky zajímavou skupinou mohou být ti, které čeká první hlasování. Od prezidentských voleb v lednu dospělo v Budějovicích 537 osob.

Kdo nemůže osobně navštívit volební místnost, může požádat o hlasování do přenosné schránky. Do včerejška o to na budějovické radnici požádalo 24 lidí.

Na Českobudějovicku bude část obcí volit i senátora. V obvodu, který zahrnuje také Třeboňsko je o tento post osm uchazečů.