„Kostel se opravoval prakticky celý," zdůrazňuje farář Marek Donnerstag a dodává, že většinou se opravy dělají po částech, takže se za čas na kostelech pracuje znova. „Tady se podařilo opravit celý kostel najednou – střechu, fasádu, máme i moderní zařízení uvnitř. Je tu kamerový systém, takže mše svatá může být přenášena po internetu," vyjmenovává otec Marek Donnerstag.

V interiéru se například podle Tomáše Smolka, koordinátora projektů na českobudějovickém biskupství, restaurovaly cenné prvky na oltářích. V akci byli při opravách jak pokrývači nebo klempíři, tak kamenosochaři, truhláři nebo instalatéři a malíři či restaurátoři.

Na opravách se podílel    mezi řemeslníky také Tomáš Franta. I když to nebyla první zakázka tohoto druhu, přece jen o úplnou rutinu nešlo. 
„V interiéru je vzácná výzdoba, i boční oltáře a člověk musí být ostražitý, aby se něco nepoškodilo. To je hlavní úskalí práce v interiéru," konstatuje Tomáš Franta a připomíná, že mimořádná byla ještě rychlost, s jakou musela být akce hotova, přibližně za pět měsíců.

„Kostel vypadá pěkně," oceňuje opravenou stavbu například Jiří Bartoš z Týna nad  Vltavou a v souvislosti s církevním objektem poznamenává, že sám pochází z Mníšku pod Brdy a byl křtěný Františkem kardinálem Tomáškem. „To ale ještě nebyl kardinál," připojuje s úsměvem Jiří Bartoš. V Týně nad Vltavou pak včera měly křty dva.

Obnova kostela stála necelých 12 milionů korun. „Z toho by dotace Regionálního operačního programu Jihozápad  měla činit asi 10,5 milionu korun," říká Tomáš Smolka, protože projekt „Kostel sv. Jakuba – křižovatka cest" je spolufinancován Evropskou unií.

Město například přispělo částkou 600 000 korun. „Schvalovalo to ještě minulé zastupitelstvo," poznamenal tajemník městského úřadu Luděk Chlanda. Zbytek nákladů uhradí farnost z vlastních zdrojů nebo třeba ze sbírky, do které se zapojili nejen věřící. „Je hezké, že se zapojilo tolik lidí," zdůrazňuje poděkování všem, kteří na opravy nějak přispěli farář Marek Donnerstag.