Zhruba třicet milionů korun má stát velká proměna parku v českobudějovické Dukelské ulici. Město kvůli projektu uspořádalo i architektonickou soutěž. Vítězný ateliér Rusina a Frei navrhl například podle požadavku města na otevření parku směrem k řece nové pobytové schodiště. Změní se také trasování cest, kde se mají lépe oddělit pěší a cyklisté. V parku se mají objevit i nové prvky dětského hřiště, dosud zde byla jen jedna drobná atrakce pro nejmenší děti - mašinka s několika vagonky.

Od chvíle, kdy se objevily konkrétní plány na proměnu parku, začaly ale také spory o rozsah kácení. Kritici rozsahu kácení  iniciovali petici, která získala stovky podpisů a měla zabránit poražení 18 stromů. Takový je totiž výsledný počet stromů, který má být nakonec pokácen. Podle náměstka primátora Iva Moravce se ale pečlivě posuzoval rozsah kácení a chystá se náhradní výsadba, která několikanásobně nahradí počtem poražené stromy nebo keře.

Podívejte se, jak má nová tvář parku vypadat:

Stromy nebo keře v parku budou poraženy hlavně kvůli zdravotnímu stavu, několik i proto, že by překážely plánovaným stavbám, jeden proto, že je nebezpečím pro sousední pozemek.

Hlavní změnou má být vytvoření pobytového schodiště u Malše. Většina prací má být hotova letos. Některé, především ty, jež jsou vázány na přírodní podmínky a vegetační období, budou dokončeny příští rok.