Řetězec je přes 3500 metrů dlouhý a stál čtvrt milionu eur. „Montáž a elektřina stojí každoročně stojí 25 000 eur,“ píše PNP. Skládají se na to podnikatelé na trase, ale přispívají také četní majitelé domů. Osvětlení bude v provozu do Tří králů denně od 10 do 22 hodin.

Antipunčové manévry

Kontroly, kdy a kde je nikdo nebude čekat, slibuje hornorakouská policie o adventu obvyklém zvýšenou konzumací punče. Nasadí celkem 380 přístrojů na měření obsahu alkoholu v dechu, chce stavět řidiče i odpoledne a i na „úhybných“ trasách, o kterých prý ze zkušeností dobře ví… „Jen linecká policie letos dopadla 368 podnapilých řidičů, loni za celý rok 534,“ píše deník OÖN. V Horních Rakousích loni došlo ke 2490 nehodám pod vlivem alkoholu. Od 0,8 promile v krvi v Rakousku odebírají řidičák.

Jednostopé riziko

Každý třetí cyklista v Rakousku jedí na bicyklu celoročně. V zimních podmínkách se počet nehod těchto účastníků provozu zvyšuje. Loni bylo v Rakousku za tento měsíc zraněno 122 cyklistů, jeden přišel o život, upozorňuje linecký deník OÖN. V Horních Rakousích bylo zraněno sedmnáct kolařů. Letos nehod ubylo. V Horních Rakousích přišlo o život dosud pět cyklistů, loni osm. Také celostátně tragédií ubylo – z 38 na 27.

Tolerantní evangelíci

Homosexuální faráři smějí žít v Bavorsku na evangelických farách spolu. Velkou většinou to schválila zemská synoda této církve. „Ze 108 členů hlasovalo proti jen pět, dalších pět se zdrželo,“ napsal pasovský deník PNP. Podmínkou souhlasu církve s takovým soužitím nicméně je, že s tím bude souhlasit příslušné grémium a „jednota obce nebude ohrožena“. Se 2,6 miliony členů je bavorská evangelická církev třetí největší v zemi.