Policista s dalekohledem, nebo plackou u silnice v reálné velikosti včetně reflexních prvků. Od pravého těžko na dálku rozpoznat. Věrná kopie vyrobená z plechu upraveného proti korozi měří přes dva metry na výšku, barvy dlouhodobě odolné UV záření, prodává se včetně patky a sloupku, většinou vyjde do 10 tisíc a poslouží dobré věci, tedy dokud ho někdo neukrade.

V jižních Čechách je lze potkat ve všech okresech, některé pro vás redaktoři Deníku vyfotili. A k čemu jsou a proč si je města a obce pořizují? To je jednoduché.

Pro bezpečnost občanů

Například v Roudné na Táborsku policista s dalekohledem funguje letos již čtvrtým rokem. Jak vysvětlila starostka obce Eva Kropáčková, dvě makety pořídili kvůli objížďce vedené obcí. "Umístili jsme je u autobusové zastávky a před obecním úřadem z důvodu zajištění bezpečnosti školáků. Do týdne se jedna maketa zřejmě z recese ztratila a zůstal tam druhý policista sám," popsala.

Místní podle ní už vědí, že to je maketa. "Kdo tuto skutečnost neví, tak je překvapen a určitě ovlivní rychlost své jízdy. Jde především o bezpečnost občanů, hlavně těch mladších. Jsme tu rekreační oblast a doprava skoro po celý rok je dost frekventovaná," přiblížila Eva Kropáčková. "I kdyby všude bylo tisíce značek, záleží na každém, kdo je chce dodržovat," míní.

Je o ně zájem

Sympatického policistu mají asi tři roky i v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Jak informoval starosta Jiří Zimola, figurína policisty stojí na vjezdu od Slavonic. "Instalovali jsme ji ještě v době, kdy tam nebyl radar a kdy bylo potřeba nějak přimět řidiče, aby sundali nohu z plynu. To se, myslím, dařilo, měli jsme informace ze sociálních sítí, že je „policista“ překvapil. Dokonce se našli tací, kteří mu v zimě kolem krku uvazovali šálu," sdělil s úsměvem. 

 Dnes už bezpečnostní funkci účelněji plní radar, který řidiče upozorní na jejich rychlost. "Dokonce, v případě, že ji překročí, ukáže jejich SPZ. Policistu jsme tam ale ještě nechali," dodal Zimola.

Další stojí třeba v Putimi na Písecku, další muž zákona s dalekohledem je například u komunikace v obci Hlincová Hora na Českobudějovicku. Prodávají se dobře. "Maket policisty jsme prodali mnoho, ale přehled, kde všude jsou umístěni, opravdu nemáme," uvedla na dotaz Eva Křížová ze společnosti Výdoz, která se zabývá jejich výrobou.

Dříve stávala policejní figurína něžného pohlaví také ve Višňové na Jindřichohradecku. Lidskou postavu využili také v Táboře v místní části Čekanice. Tady už však nejde o člena policejního sboru, ale spoře oděná kráska láká zákazníky na hutní materiály.

Také jste narazili na podobnou zajímavost ve svém okolí? Zaujala vás značka, vtipná popiska, cedulka, maketa, figurína? Pochlubte se svým úlovkem našim čtenářům, rádi vaše snímky a krátký text zveřejníme. Zasílat je můžete na redakce.ceskobudejovicky@denik.cz