V případě snímku Mallnerova domu na rohu náměstí a Piaristické ulice lze skoro přesně určit, kdy byl pořízen. Na zábradlí před domem vpravo je připevněn poutač oznamující konání ploché dráhy 23. června 1963. Plochá dráha byla tehdy ve městě oblíbená. Scházelo se na ni více diváků než na fotbal nebo hokej.

Za klasicistní fasádou Mallnerova domu se skrývá goticko – renesanční jádro, jehož části byly obnoveny v roce 1994. Při rekonstrukci objektu pro potřeby banky se v podloubí vyloupl zazděný gotický vstupní portál, gotické okno a nad středním sloupkem arkád loubí gotický čtyřlístek.Nebyl to úplně nový objev, protože se s tím trochu počítalo. Na vyšebrodské kresbě z konce 18. století totiž jsou profilované gotické prvky nakresleny. Vědělo se o této královské gotice také z roku 1910, kdy se upravoval v podloubí obchod Ludvíka Mallnera, lahůdky, monumentální portál byl odkryt, ale zase nečekaně zazděn. Gotika se tenkrát obchodníkům nějak nelíbila.

Kupec Mallner se na domě vyskytuje již kolem roku 1840. Rodina Mallnerů vlastnila též dům vedle. Ještě po roce 1930 působil v domě jeden z posledních Mallnerů. V roce 1933 se do domu přestěhovala Lidová záložna, zrušená v roce 1948. Později se v podloubí zařídila zdravotnická prodejna zaměřená na ortopedické zboží, následoval do roku 1990 obchod Sportovní potřeby.

Přímo před Mallnerovým domem bývala v 19. století zastávka omnibusu, který měl linku od hostince „U telegrafu“ (později U zlaté hvězdy) na Husově třídě, Krajinskou a ulicí Karla IV, ke starému nádraží. Omnibus jezdil ke každému významnému vlaku. Vlastní vchod do domu s popisným a orientačním číslem je v traktu v Piaristické ulici. V období 1. republiky se zde vystřídalo několik živností. Nejznámější byl asi MUDr. Josef Švanda, zubní lékař. Ve městě ordinoval na několika místech, až se v roce 1909 usadil ve 2. poschodí u Mallnerů. V paměti ještě je, že se vždy prezentoval bezbolestným trhání zubů. O této bezbolestnosti se ve městě silně pochybovalo.

V Piaristické ulici sídlila známá firma Skála a Tondl, módní novinky, klobouky, květiny, založená v roce 1912. V provozu byla ještě v roce 1948 pod názvem V. Skála a syn, dámské klobouky, barety a módní novinky, přípravy pro modistky, květiny ku každé příležitosti – dovoz italského a holandského kvítí, vlastní zahrada květin v Grünwaldově ulici. Ve druhém Mallnerově domě na náměstí měla firma výstavní síň. Po roce 1990 si v těch místech zařídil Rudolf Hrušínský ml. galerii. Galerii provozoval David Hrušínský, vnuk Rudolfa Hrušínského st. Mimo sezonu se provoz vzhledem k nájemnému nevyplatil, proto zajímavá Galerie Hrušínský v roce 2001 zanikla. (V Táboře a v Plané nad Lužnicí se držela.) Vliv mělo i to, že Piaristickou chodilo kromě času, kdy u kláštera byly trhy, relativně málo lidí, kteří by něco koupili a zejména turistů. V samotné Piaristické bývaly houbové trhy. Za starých časů stával denně s vozíkem u Mallnerova domu Jan Novák a prodával mléko.

Před firmou Skála – Tondl sídlila v domě od roku 1903 filiálka „První brněnské chemické prádelny a čistírny“, R. Tschörner. Za socialismu se v domě usazovaly vlivné úřady a instituce. Mohou se připomenout: Odbor dopravy ONV, Čs. technická inspekce ochrany ovzduší, Okresní správa sboru požární ochrany, Inspekce požární ochrany ONV, Čs. svaz včelařů, krajský a okresní výbor, dále část podnikového ředitelství Jihočeských cihelen (než si cihelny postavily vlastní dům v Plachého ulici, a obávaný „vlk“, což byl Výbor lidové kontroly.

JAN SCHINKO