O starost méně mají rodiče předškoláků z krajského města i blízkého okolí. V Rožnově se včera otevřela nová mateřská školka pro 70 dětí. Vznikla na místě bývalé školní družiny a její přestavba vyšla asi na čtyři miliony korun.

„Interiéry jsou krásné. Je tam nádherně sladěný nábytek i koberce, z toho jsem opravdu nadšená. Zbývá ještě dodělat zahrada, takže zatím budou muset dětičky chodit na procházky ven, ale věříme, že to bude brzy hotové,“ raduje se maminka Adéla Havlová, jejíž pětiletý synek Hubert bude nyní školku navštěvovat. Podle vedoucí odboru školství a tělovýchovy budějovického magistrátu Dagmar Koubové trvaly přípravy přes dva roky, samotné stavební práce začaly letos začátkem června. „Když se nám po zápisu nepodařilo umístit asi dvě stovky dětí, tak jsme samozřejmě hledali nové prostory, které by bylo možno využít. Tento objekt bývalé družiny se nám zalíbil nejvíc, protože byl samostatně mimo školní budovu a má vlastní vchod. Zpočátku jsem z toho měla trochu obavy, ale pan ředitel to přijal okamžitě,“ zmiňuje Koubová.

Nejbližší školka byla dosud v Papírenské ulici. Kvůli nové zástavbě na Děkanských polích, v Roudném a pod Včelnou však už její kapacita nedostačovala. „Nová školka má kapacitu sedmdesát míst a děti zde budou rozděleny do třech oddělení. V každém jich bude kolem třiadvaceti. Školka bude v provozu od půl sedmé ráno do půl páté odpoledne. Vařit se bude ve škole a jídlo se sem bude dovážet,“ popisuje ředitel Miroslav Kůs.

Podle náměstka primátora Petra Podholy není otevření rožnovské školky jediným krokem, který v současné době magistrát pro navýšení stávajících kapacit mateřinek podniká. Brzy dojde i k vytvoření školky pro 80 dětí ve Staroměstské ulici a přístavbě školky pro 50 dětí v ulici Karla Štěcha. „Městské mateřské školy by tak měly dosáhnout do konce letošního roku magickou kapacitu tři tisíce míst, což bude vůbec poprvé v historii města Českých Budějovic,“ uzavírá Podhola