„Jestli bude z jablek, hrušek nebo švestek, to je jedno,“ říká za pořadatele akce předseda zahrádkářů Jiří Merle. Hlavní pro přihlášku je místo výroby voňavého nápoje ostřejší chuti. Berou se jen pálenky vyrobené v Rudolfově.


Při prvním ročníku bylo vloni 46 účastníků. Letos se čeká větší zájem. Vzorky pro hodnocení se mají odevzdat do konce sezony pálení, což bude v první polovině února. Konečný termín ale bude až v březnu. „Do hodnotící soutěže vloni postoupilo 15 lidí,“ připomíná Merle a připojuje, že výběr bude dvoukolový. Z těch účastníků, kteří postoupí z prvního kola, potom bude vybrán celkový vítěz při druhém hodnocení.

Švestky chybí

Do soutěže čekají zahrádkáři přihlášek více než vloni, ale zájemců o samotné pálení je letos znatelně méně. Vysvětlení je jednoduché, neurodilo se dost švestek, tradičně hlavní suroviny.

„Švestek je letos málo, hrušek také moc nebylo. Převážně se pálí jablečný kvas,“ okomentoval letošní úrodu Merle. V Mlýnském údolí, kde pálenice sídlí, skončí proto tentokrát sezonu brzo. Kdo má ještě zájem o pálení, musí se přihlásit do konce ledna. Teď tu mají objednávky do 6. února. Podle Merleho navíc nějací opozdilci vždy přijdou s přihláškou i v posledních dnech. Až sezona skončí, přijedou destilační koronu zapečetit celníci.

O desítky procent se letos propadl zájem malých soukromých pěstitelů o zpracování kvasu i ve Chvalešovicích. Zdeněk Kalivoda, který zde vede od roku 2003 malou palírnu, odhaduje, že zájem pěstitelů se propadl až o 40 procent. „Není zastoupené veškeré ovoce. Někteří lidé si potrpí na slivovici a chodí pálit jen ze švestek,“ říká na vysvětlenou k menšímu zájmu Kalivoda.

Rudolfovští zatím v sezoně napočetli 350 zákazníků a do jejího konce jich očekávají zhruba 500, což rekord nebude. „To je slabší průměr,“ říká k předpokládanému počtu zájemců vedoucí palírny Jaroslav Žákovský. Ani na svátky se nepálilo, což je celkem neobvyklé.

V rekordních sezonách bylo až 1400 zákazníků. „Vloni se pálilo do dubna. Bylo 1300 zákazníků, to se jelo ve dne v noci,“ dodal Žákovský příklad úspěšné sezony. Taková má ovšem obvyklou předehru – velkou úrodu. „Předloni byla nadúroda švestek, rostly i na olši,“ komentoval s nadsázkou příčinu velkého zájmu o služby palírny Vlastimil Krejčí, další z šestičlenné party, která se v Rudolfově o pálení stará.

Podceňují jablko

Podle Zdeňka Kalivody z Chvalešovic je ale škoda, že třeba jablko lidé trochu podceňují. „Jablíčko je jemnější, slivovice je taková arogantnější,“ porovnává jednotlivé pálenky Kalivoda a doporučuje nelpět tolik na švestce.

Produkt z rudolfovské pálenice má většinou 50 až 55° alkoholu. „Kdo to má silné, komu teče sedmdesátka, tak ten si toho vezme nanejvýš tak jeden litr, ale jinak si nechá alkohol naředit,“ říkají ve zpracovně ovoce, která se dlouhé roky prakticky nemění.

Hlavní roli hrají dva kotle – ve větším na dvě stě litrů se uskutečňuje první pálení. Přes chladič potom směřuje produkt do menšího kotle na sto litrů. Pak už průsvitný mok čeká jen počitadlo, s přehledem nejstarší kousek vybavení.

Pochází už z první republiky, ale stále slouží spolehlivě. „Byli tu v listopadu z metrologického ústavu v Českých Budějovicích. Musí to být cejchované. Každé tři toky se počitadlo cejchuje,“ říká k tomu Jaroslav Žákovský.