„Štve mě přístup vedení školy a města. Je to neskutečný bordel,“ zaznívá ze strany některých rudolfovských rodičů, když mluví o začátku školního roku na zdejší základce. Lépe řečeno mluví o nezačátku. Protože teď jsou ve škole zedníci a děti tam budou smět až od čtvrtka.

Podle starosty Rudolfova Víta Kavalíra měli původně stavaři zmizet z chodeb 4. září a od pondělí se mělo vyučovat. Zedníci se pak měli přesunout už jen na střechu nad druhým stupněm. Jenže stavební práce nabraly skluz a rodičům to přidělalo starosti.

Ke konci prázdnin dostali rudolfovští rodiče mail, že ředitel základky vyhlašuje mimořádné volno. Pro mnohé jsou ale delší prázdniny komplikací. Když někdo neměl hlídání, musel si vzít i neplánovanou dovolenou. „Budeme se muset nějak střídat se ženou,“ posteskl si nad neobvyklým začátkem školního roku jeden z tatínků a dodal, že nejvíc mu vadí, že ještě v červenci se ve škole nic nedělo.

„Čekali jsme na potvrzení dotace. Peníze nám ministerstvo financí přikleplo až v posledním červencovém týdnu. Teprve pak jsme mohli předat staveniště,“ brání se výtkám rudolfovský starosta Vít Kavalír. Velká rekonstrukce školy začala kvůli trámům ve střeše, které zčásti napadla dřevomorka.

„Rozumím rodičům. My jsme předpokládali, že to o prázdninách stihneme, ale když jsme předávali staveniště, nevěděli jsme o problémech, které budou na prvním stupni,“ říká rudolfovský starosta Vít Kavalír, když zdůvodňuje, proč děti zatím nemohou do tříd základní školy.

Od března mělo město příslib dotace, ale ministerský podpis přišel až v červenci. Teprve v tu chvíli mohla radnice napevno počítat s příspěvkem 10 milionů korun na práce, které vyjdou na 13 milionů korun. O týden se pak akce zdržela, když se na prvním stupni zjistilo, že podlaha v jedné místnosti se musí celá předělat. Kromě druhého stupně se totiž i na prvním stupni provádějí úpravy, které ale hradí sama škola.

„Nedokážu si představit, v jakém stavu bude škola koncem týdne. To se budou děti učit na staveništi,“ ptá se za rodiče Pavel Klabouch, ale podle vedení školy se 8. září školní rok zahájí.

„Jediný problém je v tom, že děti budou chodit zadním vchodem ze Svážné ulice. Všechny učebny budou ve čtvrtek připraveny k výuce v plném rozsahu. Dvůr školy zůstane žákům i veřejnosti nepřístupný až do konce rekonstrukce,“ vysvětluje ředitel školy Ludvík Mühlstein.

Od pondělí je v provozu alespoň školní družina pro děti z 1. a 2. tříd. Mají zajištěné i stravování.

Normální začátek školy se posunul o týden – na 8. září. „Využil jsem možnost vyhlásit ze závažných organizačních důvodů ředitelské volno,“ doplnil k mimořádnému opatření Mühlstein.

Podle starosty Víta Kavalíra se o dřevomorce ve krovu budovy 2. stupně vědělo z posudku statika asi tři roky. Od té doby se rekonstrukce připravovala. Teď by mělo být hotovo na 1. stupni do poloviny září a na 2. stupni do konce listopadu. Nad druhým stupněm přibudou v podkroví dvě učebny, kabinety a další zázemí.

Dosavadní střecha na 2. stupni a krov, napadený dřevomorkou, budou odstraněny. Práce už ale žáci od konce týdne přímo nepoznají. Stavbaři budou používat výtah, který si postaví u stěny budovy ve dvoře.