Některá města vyslala do Pohádkového lesa i vlastní pořadatele a poprvé se díky tomu podařilo navýšit počet účastnických karet v předprodeji. Zájem rodičů a dětí je však mnohonásobně vyšší a kdo chtěl dostat účastnickou kartu, musel si i letos přivstat. Devátého května v sedm hodin ráno již byla před cukrárnou Café Alice fronta, která se v době zahájení předprodeje táhla podél nábřeží. Stejně tak tomu bylo i na Městském úřadu v Rudolfově, kde bylo druhé předprodejní místo.

Letošní téma je Jihočeské putování. Ne každý ví, odkud pochází kostka cukru. Děti i rodiče se v Pohádkovém lese dozvědí, že vynálezcem kostkového cukru byl Jakub Kryštof Rad, ředitel dačické rafinerie. Každé dítě si ze stanoviště Dačice odnese originální kostku cukru. Slavonice lákají ojedinělým souborem goticko renesančních památek. Známé jsou zejména domy s bohatou sgrafitovou výzdobou. Tvorbu psaníčkových sgrafit si děti vyzkouší přímo na stanovišti. Třetí město České Kanady, Novou Bystřici, představí známý loupežník. Johann Georg Grasel býval vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Česká Kanada s nádhernou krajinou, hlubokými lesy a malou hustotou dopravy je ideální pro výlety. Jihočeský kraj však zahrnuje i mnoho dalších oblastí s rybníky, památkami a zajímavými místy. Další navštívená místa vám již neprozradíme. Procházka Pohádkovým lesem pro vás skrývá mnohá překvapení, stejně jako skutečné výlety.

Jiří Fink