Neobvyklý ráz mělo letos stavění májek v Šalmanovicích, Nepomuku a Požerově, třech vesnicích na hranici Českobudějovicka a Třeboňska.

Podle Ladislava Korandy omezení počtu přítomných osob na jedné akci škrtlo obvyklou hromadnou podobu tradiční události. „Napadlo mě, že bychom tedy mohli májky postavit u jednotlivých chalup. Obešli jsme pár lidí a reakce byla příznivá,“ říká Ladislav Koranda. Autor nápadu pak obeslal obyvatele mailem.

Váš člověk v Deníku Martin Tröster
„Ani si teď netroufám jet k lékaři“

Do schránek všichni dostali i letáček, potvrzuje Stanislav Mejdrech ze Šalmanovic a připojuje, že večer 30. dubna obešel Ladislav Koranda stavení a májky nafotil. Byly podle jednotného vzoru – z břízy, vysoké tři až čtyři metry. „Dělali u obce prořezávku, tak se to využilo,“ naznačuje Stanislav Mejdrech, že základní surovina byla k dispozici všem.

Nakonec se podařilo z necelé stovky domů dát dohromady 55 májek, které včera dobrovolníci svezli a vsadili do země na louce za Šalmanovicemi. Výsledek „Májové výzvy“ si tam podle Ladislava Korandy může prohlédnout každý. Nyní se Šalmanovičtí přihlásí o uznání rekordu za největší počet májek na jednom místě u pelhřimovské agentury Dobrý den.

Foto č. 1
Ve skrytu duše jsem si vždycky přál být spisovatelem