Čistička se totiž u příležitosti letošního Světového dne vody opět představí veřejnosti. Na sobotu 26. března připravil provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s., den otevřených dveří. „Po dvouleté přestávce vynucené pandemickými opatřeními se znovu těšíme na všechny, které zajímá, co se s odpadní vodou děje. Zájemci budou mít možnost projít se naučnou stezkou charakterizující nejdůležitější činnosti procesu čištění odpadní vody. Naši pracovníci prohlídku doplní odborným výkladem,“ uvedla mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová.

Jednotlivé prohlídky začínají v 9.30, 11.00, 13.00 a ve 14.30 hodin a trvají hodinu. Místa si není nutné předem rezervovat.

Na "čovku", která je největší v Jihočeském kraji, přitékají odpadní vody nejen z Českých Budějovic, ale i z okolních obcí, jako je Rudolfov, Hosín, Hrdějovice, Borek, Dobrá Voda nebo Srubec. Mimo to zpracovává i odpadní vody z celé řady průmyslových podniků. Denně na čistírnu přiteče v průměru 40 tisíc metrů krychlových odpadní vody, což je v přepočtu 460 litrů za vteřinu.

Návštěvníkům, kteří se na čistírnu vydají v rámci dne otevřených dveří autem, bude k dispozici parkoviště u vjezdu do areálu čistírny. Cesta z Hrdějovic je značena směrovkami s logem společnosti ČEVAK. Návštěvou čistírny si lze ale zpestřit třeba sobotní výlet po cyklostezce na pravém břehu Vltavy.

Společnost ČEVAK a.s. zásobuje každý den pitnou vodou více než půl milionu obyvatel v Jihočeském a Plzeňském kraji a také na Vysočině.