„Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 109 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byl jediný. Šlo o mladou ženu ze Strakonicka, která se nakazila po kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou, následně umístěnou v karanténě,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Fotbalisté Dynama začínají po koronavirové přestávce znovu trénovat.
Uvolňování karantény: Zpátky na hřiště, do práce i knihovny

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy s 25,28 nemocnými na 100 tisíc obyvatel k nedělní 18. hodině nadále dlouhodobě udržují pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 v ČR. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 8972 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo aktuálně 493 Jihočechů,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Laboratoře Státního veterinárního ústavu Jihlava, ve kterých testují vzorky s podezřením na Covid-19.
ON-LINE: Česko hlásí 6746 nakažených. Plaga: O přijímačkách bude jasno v květnu

K sobotní 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS na jihu Čech mezi nemocnými 93 žen a 67 mužů. Z celkových 160 potvrzených případů COVID-19 je 40 z Českobudějovicka, 36 ze Strakonicka, 23 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 16 z Jindřichohradecka, 15 z Táborska a osm z Písecka. Mezi pozitivně testovanými je osm dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, šestadvacet v kategorii od 25 až 34 let, sedmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, pětadvacet v kategorii od 45 do 54 let a pětadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 35 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Počet repatriantů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí a nyní jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v neděli zvýšil o dalších 5 osob na celkových 199. „Stále ale platí, že nákaza byla v minulých dnech prokázána jen u jednoho z nich. Všichni směřovali automaticky do nařízené karantény,“ doplnila Jitka Luňáčková.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 . Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.