Stále více lidí chce bydlet pod věžemi jaderné elektrárny Temelín. Ve stejnojmenné obci roste zájem o zasíťované parcely a poptávka už nyní převyšuje nabídku.

„V současné době evidujeme zhruba čtyřicet žádostí o stavební parcely pro rodinné domy, lidé chtějí i byty. Musíme tedy rychle zareagovat,“ uvedl starosta Temelína Petr Macháček. Obec podle nového územního plánu hodlá postupně rozparcelovat a zasíťovat zhruba dvacet hektarů pozemků. První parcely vzniknou v lokalitě Záluží.

Podle Macháčka nabízí Temelín obyvatelům řadu výhod. Díky příjmům z jaderné elektrárny je obec bohatá, hospodaří bez úvěrů a může si dovolit nadstandardní péči. „Lidé zde neplatí za odpad, opravené jsou chodníky i celá náves, dokončujeme vodovod a kanalizaci, přičemž přípojky budou pro všechny obyvatele zdarma,“ popsal starosta.

Zájem o parcely v Temelíně má i celá řada zaměstnanců elektrárny. Patří mezi ně například vedoucí druhého výrobního bloku Václav Havlíček. „Rozhodli jsme se postavit rodinný domek a Temelín je podle našeho názoru ideální. Obec je moderní, krajina okolo pěkná a čistá a do práce je to jen kousek,“ vysvětlil.

Starosta příliv takových lidí vítá. Podle jeho slov to svědčí o tom, že považují elektrárnu za velice bezpečnou.