Pouhých šet minut prý trvalo jednání výkonného výboru TOP 09, na němž bylo vyloučeno 23 českobudějovických členů této strany. Důvodem k razantnímu kroku vedení byla petice, požadující svolání sněmu. Nynější i vyloučení členové pravicové strany, která patří do budějovické radniční koalice, se dohadují, kdo se více o stranu zasloužil, a obviňují se z napojení na různé ekonomické skupiny.

„Je naprosto nepřirozené, aby strana nebrala ohled na názor osmdesáti procent členské základny, jež si přála uspořádání sněmu po volbách,“ řekl Miroslav Mühlböck, jeden z vyloučených členů, který je považován za vedoucí postavu stranické vzpoury proti vedení TOP 09. „Byl jsem členem strany, když její preference byly ještě nezajímavé a lidé se mne chodili ptát na názor, ale to neznamená, že jsem nějaký kmotr,“ říká Mühlböck, který se domnívá, že za vyloučením neposlušných členů strany je zájem držet politiku strany pevně v rukou bez ohledu na členy strany: „Tohle se neděje jen v Budějovicích, lidé jsou využíváni pro politiku Miroslava Kalouska. Nerozumím boji pana Kalouska s panem Dlouhým,“ nešetřil rozhořčením Mühlböck.

Opačný názor než vyloučený podnikatel má radní Tomáš Bouzek (TOP 09): „Výkonný výbor TOP 09 žádal všechny organizace, aby se v čase koaličních jednání nekonaly žádné sněmy, skupina kolem pana Mühlböcka si přála koalici s ODS.“ Bouzek si myslí, že po vyloučení 23 členů strany se situace uklidnila: „Členové strany musí dodržovat stanovy. Nyní se dává dohromady v Českých Budějovicích základna z lidí, kteří na rozdíl od vyloučených aktivně pracovali při kampani a nesledují své osobní zájmy,“ uzavírá radní.