Celkem deset subjektů se dostalo do zastupitelstva v Týně nad Vltavou. Vítězem komunálních voleb se tu stala US–DEU, která získala přes 14 procent hlasů. Oproti minulým volbám ale ztratila tři mandáty. „Je dobré, že jsme opět vyhráli, jen to bohužel už není tak výrazný úspěch. Kandidovalo tu velké množství stran a tak se hlasy rozmělnily,“ komentoval lídr kandidátky a dosavadní starosta Karel Hájek. Právě proto je podle něj nyní také velmi složité vyjednávání o možných koalicích. Všechny strany se scházejí a snaží se sladit své zájmy a získat většinu v zastupitelstvu.

„Je to šílené, stále jednáme, zkoušíme různé možnosti a varianty. Do koalice ale nechceme s komunisty a problém máme i se Sdružením přátel Vltavotýnska, připadá nám populistické,“ doplnil Luboš Marek, předseda vltavotýnské ODS, která má stejně jako US–DEU tři zástupce v novém zastupitelstvu. Jednání o vládě na vltavotýnské radnici tak může trvat ještě řadu dní.

V Trhových Svinech se vítězem voleb stalo sdružení Svinenský zvon. Kandidovalo poprvé, i když ve městě jako občanská iniciativa působí delší dobu. Z 23 mandátů drží „Zvon“ sedm míst. „Myslíme si, že je to úžasné. Občané vědí, co chceme a co sledujeme,“ komentoval výsledek lídr kandidátky František Švepeš.

„Nezříkáme se spolupráce s nikým, ovšem pochopitelně, náš program je trošičku specifický. Chceme, aby se radnice chovala transparentně a není to z naší strany dnes tolik používané klišé,“ doplnil Švepeš s tím, že Svinenský zvon by si přál co největší zapojení občanů do správy města i osad, třeba i prostřednictvím různých debat a diskusí.

Zvon odsunul na druhé místo minulého vítěze voleb – ODS. Ta má místo sedmi mandátů ponovu jen pět. Už také zahájila povolební vyjednávání. „Jednáme s některými stranami,“ uvedl současný starosta Radislav Bušek (ODS). Podle Buška povede ODS jednání s různými nezávislými, nebo TOP 09. Široká koalice v čele s ODS vládla radnici i dosud. „Komunikovat nebudeme s ČSSD a Svinenským zvonem,“ zmínil ale Bušek mantinely pro ODS. Už dříve přitom upozornil, že podle jeho názoru kampaň až příliš přesáhla do roviny osobních sporů.
Ustavující zasedání zastupitelstva by se mělo v Trhových Svinech odehrát 15. listopadu.

Možná budou pokračovat

Také v Rudolfově začala povolební vyjednávání. „Uvidíme,“ řekl pro Deník k možným koalicím dosavadní starosta Milan Třebín (KDU – ČSL). Lidovci získali pět míst v zastupitelstvu, které má 15 členů. Pět mandátů má i sdružení Občané pro rozvoj Rudolfova. Tři získala ODS a dva Věci veřejné. Dosud vládli lidovci s ODS a nezávislým sdružením.

„Bližším partnerem by byla ODS. Některé věci se nastartovaly a chtěl bych, aby pokračovaly. Pokud by to bylo možné, chtěl bych, aby se vedení města neměnilo,“ přiblížil svůj pohled na věc Třebín. Ustavující zastupitelstvo plánují v Rudolfově na 10. listopadu.

Jednoznačným vítězem voleb v Nových Hradech se stalo sdružení Občané pro zdravé město, v jehož čele stojí dosavadní starosta Vladimír Hokr. Z patnácti míst v zastupitelstvu získalo sdružení nadpoloviční většinu devíti mandátů. „Přestože jsme získali velkou většinu, o budoucí spolupráci chceme jednat se všemi zvolenými zastupiteli,“ nastínil Hokr. Ustavující schůze zastupitelstva se bude v Nových Hradech konat nejspíš v polovině listopadu.

Nové sdružení Občané pro Zliv uspělo ve Zlivi. V patnáctičlenném zastupitelstvu získalo šest mandátů. „Rozhodně jsme to nečekali, voliče zřejmě přilákal program i osobnosti na kandidátce,“ reagoval lídr Jan Koudelka. Přiznává, že by se rád stal novým starostou, ale sestavování koalice bude podle něj složité. „Pokud máme zůstat věrní programu, tak nemůžeme spolupracovat s KSČM a ODS,“ uvedl. Jestli se ale Občané dohodnou se zbývajícími dvěma zastupiteli z KDU–ČSL a VV, potřebnou většinu získají.

Dosud vládnoucí ODS v čele se současným starostou Jiřím Štabrňákem se tak zřejmě přesune do opozice. „Získali jsme pět mandátů, to není závratný úspěch, ale s ohledem na to, co se dělo s ODS napříč celou republikou, propadák také ne,“ komentoval Štabrňák. Podle jeho slov neuspěli Občané pro Zliv ani tak díky svému programu jako díky tomu, že lidé ovlivnění děním v Českých Budějovicích nechtěli dávat své hlasy ODS jako takové.