Kněžna Libuše je rozsoudila spravedlivě a každé přidělila vlastní tvrz, a tak měl u Vltavy vzniknout Týn a u Lužnice Bechyně a Veselá dostala tvrz Veselí nad Lužnicí. Fakta jsou neméně zajímavá, Týn vznikl v 11. století a název dostal ze staročeského slova týn - tedy opevněné místo.

Současného návštěvníka může lákat například návštěva muzea, které se nachází v prostorách bývalého zámku. Interaktivní expozice nabízí poznání práce archeologa, splutí Vltavy na voru či celou sbírku zelených polodrahokamů.

Vltavíny vznikly po pádu Rieského meteoritu před 14,5 miliony let. Energie nárazu vymrštila množství hornin, které byly působením tlaků a teplot proměněny v tektit. Týn nad Vltavou je místem, kde byly vltavíny za císaře Josefa II. poprvé odborně popsány, a proto městské muzeum vlastní sbírku čítající na tisíc kusů.

Pro milovníky krásné přírody a výhledů stojí za to určitě navštívit nedaleký vrch Semenec s rozhlednou, stezkou Na Onen svět nebo stejnojmenný zážitkový park a Přírodovědné muzeum Semenec.

Kultura se pomalu a jistě vrací také do ulic. Ve čtvrtek 20. května se uskutečnila oblíbená hudební akce Muzikanti v ulicích. Hrálo se na Horním Brašově, U Zlaté lodi, u muzea, U Pavláčky, před restaurací Sokolovna, u otáčivého hlediště i na nábřeží Vltavy u Starého mostu. Letos vystupovaly kapely jako Lunáčci Family Bluegrass Band, Epydemye, Jan Hauser, Klídek, Gdo má čas, Rodinná kapely Sýkorů a Vandrband.