Křtila se také knih Na zelené vlně náhled do světa vltavínů, která podle spoluautora Admira Mešiće vznikla jako součást většího projektu, na jehož počátku byla publikace Milan Prchal 60 let na zelené vlně o znalci a sběrateli vltavínů Milanu Prchalovi. "Bylo unikátní, že knihu jsme měnili za vltavíny, byla v limitované edici 300 kusů," říká k minulé knize Admir Mešić. A Robert Jelínek, autor gumovkového sousoší, které je poctou vltavínům, připojuje, že nikdo předem neurčoval váhu ani cenu vltavínů, které se měly za knihu směnit, bylo na každém jednotlivci, co nabídne.

Nandu už jsou doma i v Německu!
Od sousedů: V Německu žije jediná divoká populace nanduů v Evropě

Oba muži jsou také zasaženi láskou k vltavínům a patří mezi sběratele, a právě osobní zkušenost s hledáním inspirovala Roberta Jelínka k neobvyklému "pomníku". Když jednou přišel z hledání v terénu (legální je jen hledání na povrchu, tedy poctivé šlapání celé hodiny po poli, aniž by měl kdokoliv jistotu, že vůbec něco najde), viděl své zablácené holinky a uvědomil si, že ty spojují celou širokou skupinu lidí spojených s vltavíny, ať jsou do odborníci z řad geologů, nadšení sběratelé na polích nebo i ti, kteří kopou polodrahokamy pod zemí.

Vltavíny v bahně

A Robert Jelínek doplňuje, že do holinek jsou vsazené vltavíny jako odraz naděje, že v jižních Čechách se stačí projít po poli a vltavíny se lepí na zabahněné boty… V bronzovém sousoší je zasazeno 14 vltavínů, osvětlené jsou zevnitř, protože ve vltavotýnském městském muzeu, kde bude sousoší umístěno, vládne přítmí, aby byly vltavíny v nejstarší samostatné expozici svého druhu u nás dobře viditelné.

V pořadí 13. ročník Setkání motorkářů v Milevsku se uskutečnil v sobotu 7. května. Nechyběla tradiční modlitba v Kostele sv. Bartoloměje a žehnání mašinám na náměstí E. Beneše i společná vyjížďka na Zvíkov.
Motorkáři po dvou letech obsadili milevské náměstí, mašiny dostaly i požehnání

Číslo 14 bylo stanoveno proto, že ve 14 letech našel svůj první vltavín Milan Prchal. Ten je známým sběratelem vltavínů, ale také stál u zrodu expozice ve vltavotýnském muzeu.

Velká rekonstrukce muzea proběhla v roce 2014, celkové výdaje na rekonstrukci dosáhly téměř 21 milionů korun, částečně byly pokryty evropskou dotací. A novou podobu dostala i expozice s vltavíny, vedle výstav o loutkářství nebo regionu. Největším lákadlem nových prostor jsou vltavíny, jak už před časem potvrdila pro Deník místostarostka Týna Martina Sudová. „Je to top tahák. Všechny jsou z naší sbírky. První expozice se dělala v 80. letech. Muzeum tehdy nakoupilo více než tisíc kusů,“ říká Martina Sudová k bohaté sbírce. Je velkou otázkou, jestli by dnes bylo možné sáhnout k podobnému kroku. Cena zelených polodrahokamů několikrát vzrostla. "Cena by se pohybovala někde úplně jinde," upozorňuje Martina Sudová.

Pomník vltavínům

Součástí sobotního programu v Týne nad Vltavou bylo i promítání filmu Zloději zelených koní, autorské čtení spisovatele Jiřího Hájíčka, jehož kniha film inspirovala, burza minerálů. Robert Jelínek žil od roku 1980 po emigraci s rodiči v Rakousku a dnes žije střídavě v Rakousku a v České republice. A zdůrazňuje, že vltavíny jsou obrovským fenoménem, jsou známé z nálezů v několika sousedních evropských zemích a mají velkou skupinu příznivců a obdivovatelů, ale dosud neměly žádný svůj konkrétní pomník. Tím se nyní stalo nové sousoší, jediné, které je v Evropě a zřejmě i ve světě věnované vltavínům. Přispět by mělo i k tomu, aby ve veřejnosti, převládl kladný pohled na krásný polodrahokam, když je s ním často spojeno tolik spíše negativních soudů a zpráv.

ZEVO Vráto vznikne v místě záložní nevyužívané teplárny na uhlí.
Nová spalovna ve Vrátě počítá s přísunem po kolejích. Pálit má komunální odpad

Financování sousoší zajistil prodej vltavínů získaných před časem za první knihu o Milanu Prchalovi. A vltavíny použité na vyzdobení "bahna" na bronzových gumovkách byly většinou vybrány, jako nejlepší z těchto kamenů. "Všechna kolečka pracovaly dohromady, to je také umění," zdůrazňuje s neznatelným přízvukem Robert Jelínek a naznačuje tak, že upřímné úsilí všech zúčastněných v různých směrech se ve správnou chvíli protnulo a bylo završeno zajímavým dílem i zaplněným sálem Sokolovny.