Kulturní dům Sokolovna, muzeum, knihovna, galerie – vše spadá pod Městské centrum kultury a vzdělávání (MCKV) Týn nad Vltavou. Po dvou a půl letech ho opouští ředitel Jan Ivanega a přechází do soukromého sektoru.

Podle opozičního zastupitele Ondřeje Boušky (Protejn) nová koalice bezdůvodně či kvůli maličkostem Jana Ivanegu kritizovala, protože „nepískal dle jejich not.“ Už před létem prý byla snaha ředitele odvolat, s čímž ale rada města nesouhlasila. „Později byla ustanovena komise pro řešení situace centra, jak bude do budoucna fungovat, jestli bude zrušeno, nebo část přejde pod odbor kultury města. Kromě čtyř radních jsem byl jejím členem za opozici. Zasedala dvakrát. Od začátku jsem pro zachování centra jako celku. Nikdo nebyl schopný vysvětlit, proč by se mělo rozdělovat,“ uvedl Ondřej Bouška. Na druhé schůzce začátkem září již komise měla vyjádření odborů, školské, kulturní komise a dalších. „Finační odbor a odbor hospodářské správy městského úřadu vidí v rozdělení problémy. Při hlasování v naší komisi převážil názor centrum zachovat, ale jsme jen poradním orgánem rady,“ připomíná Ondřej Bouška.

„Z pohledu uskupení Protejn je snaha o změnu v centru silné pochybení. Proč rušit, co dobře funguje? Veřejnost je v posledních dvou letech s prací centra a pana Ivanegy velmi spokojena,“ prohlásil Ondřej Bouška.

Místostarostka Martina Sudová (ODS) nechce situaci komentovat s tím, že rada města budoucnost MCKV neprojednávala.

Rada města k 19. září jmenovala zastupitele za ČSSD Davida Slepičku do funkce ředitele MCKV na dobu určitou – do jmenování nového ředitele. Na tento post bude vypsáno výběrové řízení.

David Slepička včera potvrdil, co už dřív napsal na facebook: „Jsem si vědom, že tím vyvolám další bouři nevole, ale odmítám nařčení, že by panu Ivanegovi někdo házel klacky pod nohy. Je mi nasazována psí hlava, jsem označován za člověka, který ,vyštval‘ Ivanegu pryč. Nic však není černé, nebo bílé. Ani fungování pana Ivanegy nebylo bezchybné. Naopak, směrem k vedení města, hospodaření se svěřenými prostředky, jednáním se zaměstnanci to byl problém za problémem,“ vyjádřil názor dočasný ředitel MCKV.

Jak vnímáte dění v městském kulturním centru?

foto: archiv Martiny SudovéZdroj: Deník / Jana Zuziaková

Martina Sudová, ODS, místostarostka

O rozdělení centra jsme v radě města ještě nejednali, takže nelze předjímat, co bude dál. Existuje několik variant, např. vyčlenit jeho část a převést pod odbor kultury města, nebo ho přetransformovat a podobně. Ale o tom se hovoří už několik let. V současné době funguje jako dosud, a to je hlavní.

foto: archiv Pavly FraňkovéZdroj: Deník / Jana Zuziaková

Pavla Fraňková, KDU-ČSL, opoziční zastupitelka

Z mého pohledu pan Ivanega kulturu města hodně pozvedl a těžko to bude po něm někdo přebírat. Kulturně zaměření občané ho milují, jeho znalosti značně Týn převyšují. Např. na Univerzitě 3. věku svými poznatky doplňoval témata, byl to úžasný přednášející. Centrum bych zachovala v současné podobě, případně jako celek pod městem. Myslím, že oddělení jednotlivých institucí by bylo neekonomické. Je nutné to dobře propočítat.

foto: archiv Milady PřindišovéZdroj: Deník / Jana Zuziaková

Milada Přindišová, KSČM, opoziční zastupitelka

Byla jsem šokována, když pan Ivanega na zastupitelstvu oznámil svou rezignaci. Velmi mě to mrzí, protože jsem přesvědčena, že toho v týnské kultuře opravdu hodně udělal. S jeho prací jsem byla maximálně spokojena. I letošní letní sezona byla super, měli jsme spoustu krásných a vydařených akcí. Když nás oslovila vedoucí školské komise k vyjádření k možnému rozdělení centra, byla jsem pro jeho zachování tak jak je.