V Týně nad Vltavou v současné době dbají na veřejný pořádek čtyři strážníci. To je podle starosty Milana Šnorka (ODS) málo. Už dříve se vyjádřil, že optimální by bylo, kdyby na každých tisíc obyvatel města připadal jeden strážník. Navýšení počtu členů městské policie je i jedním z cílů nové týnské koalice, která se vytvořila po říjnových komunálních volbách.
Jenže v příštím roce zůstane počet strážníků stejný jako dosud. Milan Šnorek to zdůvodňuje napjatým rozpočtem. „Zvýšení bezpečnosti ve městě a potlačování patologických společenských jevů je jednou z programových priorit koalice. Dosáhnout toho chceme právě navýšením počtu strážníků. Tento krok ale rozpočet na příští rok neumožní, nicméně během současného volebního období se počet strážníků určitě zvýší," slibuje.
Podle opozičního zastupitele Davida Slepičky (ČSSD) je ale už nyní pět minut po dvanácté. „Je potřeba upřednostnit bezpečnost co nejdříve. Navrhoval jsem, abychom přijali alespoň pátého a šestého strážníka, postupně je potřeba dostat se na osm lidí tak, aby se mohli střídat v nepřetržité službě," je přesvědčen David Slepička.
„Kvůli nedostatečnému počtu strážníků pak nastávají situace, že po městě několik dní pobíhá pes a nedaří se ho chytit," líčí zastupitel David Slepička.
Naštěstí nejde o vyloženě kritické situace. „Je to i díky tomu, že strážníci slouží v pátek a v sobotu večer, kdy bývá s veřejným pořádkem zejména u restaurací největší problém. Je to ale na úkor všedních dnů v týdnu," poukazuje na dopady příliš nízkého početního stavu u místní policie.
Jak slouží jindeČeské Budějovice: Městská policie čítá v krajském městě v současnosti 120 strážníků. Během 24 hodin proběhnou dvě směny – ranní a odpolední (respektive noční), celkem se vymění na ulici za 24 hodin zhruba 56 lidí.
Trhové Sviny: V současnosti slouží ve městě čtyři strážníci, hlídkují i v noci, většinou o víkendech. Městská policie začínala s jedním strážníkem.
V Týně ale nejde jen o navýšení počtu strážníků, ale také o případné přestěhování jejich služebny na Hlinecké sídliště, kde strážníci tradičně řeší například mnoho případů rušení nočního klidu. Prostory pro služebnu strážníků nabízel městu za symbolické nájemné Dan Mikulička, zástupce společnosti, která spravuje bývalý kulturní dům na Hlineckém sídlišti. Podle starosty Milana Šnorka však není zřízení další služebny
s ohledem na současný počet čtyř strážníků a příliš vysoké náklady aktuálně možné.
Vltavotýnští strážníci nedohlížejí na veřejný pořádek jen v Týně nad Vltavou a okolních osadách, které pod město spadají. Na základě veřejnoprávní smlouvy vyjíždějí také do katastru obcí Temelín
a Všemyslice. Na starosti tak mají území o rozloze 121,57 kilometru čtverečního, kde žije téměř 10 000 lidí.