Stezku si chválí i přespolní. „Jsme z Nemanic. Chodíme až na Borek kolem lesa," říkají k novým cestám Marta Mautschková a Lucie Ratschmanová. I silnice kolem rybníka Čertík totiž dostala nový povrch. „S prvním dítětem jsem chodila až do Stromovky pěšky," naznačuje Lucie Ratschmanová, že dlouhé procházky má v oblibě ale připojuje jednu výhradu. „Vadí tady, že to zprovoznili pro auta," posteskla si mladá maminka s tím, že na polních cestách byl sice dříve horší povrch, ale nikdo se nemusel bát pustit dítě na kole bez dozoru i daleko dopředu. Mnozí řidiči totiž bohužel nedodržují ani předepsanou rychlost.

„Jezdí tu hodně lidí s dětmi. Kousek odsud je hlavní silnice a auta by mohla jezdit po ní," dodává Marta Mautschková.

Vylepšení polních cest je dílem Státního pozemkového úřadu. Obec Úsilné ale přidala svůj díl na veřejné osvětlení stezky ke kruhové křižovatce u Borku. „Věnovali jsme na to část peněz z výhry v soutěži Vesnice roku," zmínil starosta Pavel Kašpárek a doplnil, že osvětlení nabízí chodcům šanci rozsvítit si v pozdních nočních hodinách dle potřeby. Trvale totiž lampy svítí jen do půlnoci. Potom mohou chodci využít tlačítka na začátku, uprostřed a na konci stezky a rozsvítí si sami.

„Výstavba polních cest byla realizována v rámci komplexní pozemkové úpravy Úsilné," říká k vylepšeným komunikacím tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová. Dodává, že se k takové akci vyjadřují třeba i majitelé pozemků nebo dotčené obce. Přibližně dva kilometry nových vozovek, včetně opravy silnice kolem rybníka Čertík, si vyžádaly náklady ve výši 9,5 milionu korun a 80 % hradila dotace Evropské unie.