Návsí v Záhorčicích otřásá výbuch, atentátník sedá na kolo a ujíždí, postřelený se hroutí ve svém luxusním automobilu. Nedlouho poté začíná obléhání kostela ozbrojenými vojáky a zazní věta: Češi se nevzdávají! Scény jako z akčního filmu předvádějí v osadě u Boršova nad Vltavou místní nadšenci. Stejně jako loni hrají pod širým nebem vlastní divadelní hru. Ta letošní má název Zabili jsme Heydricha a inspiroval ji jeden z nejznámějších příběhů českých dějin.
Autorem scénáře i režisérem je starosta Jan Zeman. „Vše začalo scénkou, kterou jsme v roce 2011 hráli před boršovským kostelem k 750. výročí. Lidé byli nadšeni, a tak už zbýval jen krůček k tomu připravit celou hru. Jen jsme se přesunuli na náves do Záhorčic, protože sem se vejde víc diváků a také je tu na jednom místě vše, co potřebujeme – hospoda, zastávka, kaple, rybník i skvělé zatáčky," vysvětlil.
Hra Zabili jsme Heydricha začíná v současnosti na zlaté svatbě manželů Heleny a Karla. Zde se dospělí domluví, že pro děti sehrají scénu slavného atentátu. Historický příběh se tak začíná zajímavě mísit s moderní dobou.
Kdy se hraje:
27. července, 3. srpna a 17. srpna
Vždy od 20 hodin.
Vstupné činí 100 korun včetně občerstvení.
K námětu hry jej inspirovalo nedávné výročí atentátu na Heydricha a také rodinný příběh. „Jeden z mých příbuzných působil v Anglii a byl
u toho, když vybírali ty kluky, kteří seskočili. Naše rodina tou událostí vždy žila a už jako kluk jsem o tom slýchával. Navíc jsem vystudovaný historik a vím, že ten příběh byl dost překroucen a zamlžen," vyprávěl Jan Zeman.
Děj hry ale nepřenáší diváky rovnou do roku 1942. Začíná v současnosti na zlaté svatbě manželů Heleny a Karla. Zde se dospělí dohodnou, že by měli dětem předvést, jak to bylo s atentátem na Heydricha. Začnou se tedy učit německé fráze, připravují rekvizity a nakonec hrají známou akční scénu. Celou dobu se tak historický příběh prolíná s moderní dobou. Dojde dokonce k tomu, že představitel Gabčíka dostane během scény infarkt a tak ho musí Heydrich s řidičem Kleinem křísit.
Sám pro sebe napsal Jan Zeman epizodní roličku zloděje, který zapálí dům. Celkem se na scéně objeví asi 15 účinkujících. Patří mezi ně Hermína Malátová. „Mám celkem tři role – manželku, která slaví zlatou svatbu, Heydrichovu ženu Linu a vojáka. Nejzajímavější je pro mě asi ta oslavující manželka, protože tam jsou takové vtipné scény související se soužitím partnerů po padesáti letech," komentovala.
Stejně jako ostatní herci se objevila už v loňské inscenaci na záhorčické návsi, předtím však žádné divadelní zkušenosti neměla. „V mládí mě to ale lákalo. Chtěla jsem jít na DAMU, jenže maminka mi to zakázala a řekla mi, ať se stanu učitelkou, že tam budu hrát taky. Teď si tedy tak trochu plním studentské sny," dodala.
Dvě role ztvárňuje Karel Čondl. Na scéně se objevuje jako manžel Karel a poté atentátník Gabčík. Ani on se dřív divadlu nevěnoval, ale nabídce od starosty neodolal. „Ten by přesvědčil i němého. Jen mám problém s učením textů, docela si to měním a hodně přidávám. Ani se neučím scénář celý, jen si podtrhám svoje repliky," řekl s úsměvem.
Reinharda Heydricha si zahraje Jiří Beneš. Na to, že dostal zrovna neoblíbenou postavu, reaguje optimisticky. „Za trest to určitě nemám, starosta si to pro mě vymyslel, tak to tak beru. Naštěstí nemám moc textu a bude zajímavé hrát scénu, kde na mně spáchají atentát," připomněl.
Nadšenci zkoušejí představení už od začátku května. Nejnáročnější jsou podle Jana Zemana samozřejmě scény samotného atentátu a následného obléhání kostela. Nebudou v nich chybět dokonce ani autentické zvuky nebo kouřové efekty. Před každým obrazem hry pak zazní komentář vysvětlující historické souvislosti, který pro Boršovské namluvila herečka Jihočeského divadla Dana Verzichová.
Z divadla získali také některé rekvizity, například uniformy. Další věci jako pušky a samopaly dali dohromady z vlastních zdrojů. Na scéně se objeví i tři auta. Historické hasičské vozidlo, které patří místnímu sboru, sanitka vypůjčená od záchranné zdravotnické služby a kabriolet Volkswagen, který poskytl budějovický autosalon.