Mrazíka v Zahorčicích uvedou ještě 30. 7., 13. a 20. 8. ve 20 h.
Plány má už Jan Zeman i na příští jubilejní ročník. Možná opráší hru z roku 1942.

Tentokrát místní ochotníci uvedli hru Mrazík s podtitulem Totální originál. Režisérem se stal opět starosta obce Jan Zeman, který si vzal na starosti také produkci a je autorem scénáře. „Psal jsem to nadvakrát. Nejdřív pro loňský rok, po letošních Velikonocích jsem scénář přepsal,“ říká. Mrazíka si podle něj vybrali sami účinkující.

Inspiroval se prý klasickou pohádkou Mrazík, kterou si poupravil. „Snažil jsem se, aby byl příběh genderově vyvážený. Budeme mít dva Ivánky, kteří mají k sobě blízko,“ líčí. Nesmí podle něj chybět ani „černoch“.

Děj budou provázet písničky. „Hudba bude soudobá. Některé písně se vztahujík Rusku, zazní Ruská Máša, Miss Moskva. A pak třeba píseň Láska je láska,“ prozradil starosta. Uslyšíte i pár narážek na Rusko. „Budou hlavně ve scénách s loupežníky,“ vtipkuje starosta.

Na scéně se bude pohybovat 23 amatérských herců. „Přihlásili se z Hrdějovic, ostatní jsou ze Slavče, Boršova nad Vltavou a ze Zahorčic,“ přibližuje Jan Zeman.V roli jednoho z Ivánků uvidíte sochaře Petra Schela, který bydlí ve Slavči. Nejstarší herečce je 80 let a ztvární babu Jagu. „Nasazuji ji od samých začátků,“ říká starosta a režisér v jednom.

Sám tentokrát nehraje. „Já budu na velíně se zvukařem a osvětlovačem,“ dodává. Zvuk a nasvícení slibuje profesionální.

Hra si vyžádala originální kulisy jako domek baby Jagy nebo rybník, do děje Jan Zeman zakomponoval i mobilní prostředky. „Hraje tam auto. Mám rád autobusy, tak přijede i ten,“ nastiňuje. Koupil také medvědí kostým. Loni museli místní, kteří se stávají v létě herci, vynechat kvůli covidu. Starosta věří, že se už nemohou dočkat, a přiznává: „Jsem nervózní, ale těším se.“ Tentokrát prý zkoušeli hodně.