Lidé na Hluboké mají strach. V zámeckém parku totiž řádí střelec a ohrožuje tak leckoho včetně pejskařů.

Výstřely z malorážky v blízkosti zámku vyděsily v pátek kolem půl sedmé ráno některé jeho zaměstnance natolik, že oznámili celou věc kastelánovi Miroslavu Pavlíčkovi, který ji poté předal policii. „Slyšeli jsme, že tady ráno jezdilo auto bez světel a střílelo se z malorážky. Toho člověka známe, muselo mu asi přeskočit,“ kroutí hlavou dva pracovníci zámku.

Střelbu, ke které došlo asi 150 metrů od zámku, má na svědomí jedenašedesátiletý lesní inženýr a myslivec z Hluboké, který podle svých slov pálil na krysu. Střílet do parku prý chodí už asi 20 let a činí tak údajně na objednávku památkářů a města Hluboká. Ti to však zásadně odmítají.

„Je to absurdní a naprostý nesmysl. Je nemyslitelné, že by někdo mohl v parku, kde je tak velký pohyb lidí, střílet. Ta věc je už předmětem policejního vyšetřování a divím se, že je ten člověk ještě na svobodě. Podle mého takové chování hraničí s duševní poruchou,“ ohradil se šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Sám střelec přiznává, že do parku chodí střílet často a to hned za rozbřesku. Problém je v tom, že ve stejné době tam chodí i první pejskaři, které tak může ohrozit.

„Mám na starosti redukci zvěře, která by nadělala v parku škody, třeba okusováním stromků. Jsou to srnky, zajíci, lišky a vedle nich potkani a krysy, kteří roznášejí nebezpečné choroby. Zrovna v pátek ráno jsem jednu viděl, tak jsem vyskočil z auta a nešetřil ji,“ trvá na svém myslivec.Jednou z majitelek psů, která sem chodí venčit brzy ráno, je i 32letá žena, která si však nepřeje zveřejnit své jméno. I ona měla se samozvaným ochráncem parku několik konfliktů.

„Jezdí tady občas ráno autem a pokaždé, když vidí psa navolno, tak má nějaké připomínky. Střílet jsem ho sice nikdy neviděla, ale říká se o něm, že míří i jen tak do křoví, ačkoliv tam ani nevidí. Vůbec se mi to nelíbí, myslím, že by to snad měli tady v parku zakázat,“ popisuje mladá žena.

Střelec, jehož jméno redakce zná, ovšem tvrdí, že veškeré problémy mají na svědomí především pejskaři, kterým prý často vytýká, že nechávají své čtyřnohé miláčky běhat navolno. „Vím, že mě tady ti lidé nevidí rádi, opisují si značku mého auta a stěžují si na mně. Jedna paní mi dokonce kopala do pneumatik. Jednám však v zájmu parku i celé společnosti,“ argumentuje jedenašedesátiletý muž.

Podle svých slov pracoval v zámeckém parku dlouhá léta jako odborný dozor. Ročně zde prý zastřelí tak maximálně jednu až dvě srny. „Je to nesmírně složitý a nebezpečný úkol, i pro mě samotného. Kulka z kulovnice doletí až tři kilometry, tak musím pálit jen když mám stoprocentní jistotu nebo vím, že se zaryje do země,“ doplňuje.

Že by měl ale povolení od města, lidé z radnice odmítají. Překvapen byl například vedoucí odboru životního prostředí Josef Jirátko.

„Dost mě udivuje, že něco takového dělá. Jako myslivec by měl vědět, že v parku, který je nehonebním prostorem a není tak velký, by se střílet nemělo, a zvlášť ne z kulovnice. Chápu, že srnčí se tam někdy dostane, ale zaměstnanci zámku mohou zvěř plašit,“ reagoval. O povolení na odstřel zvěře v parku neví ani starosta Tomáš Jirsa. „Nevím o tom, že bychom si něco takového objednávali, ale na druhou stranu mám v toho člověka naprostou důvěru,“ podotkl.

Případem se v současné době zabývají hlubočtí policisté. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé to nebylo poprvé, kdy si na střelbu v zámeckém parku někdo stěžoval. „To, zda se jedná o přestupek, nebo o trestný čin, v současné době intenzivně vyšetřujeme. Mohu potvrdit, že se nejedná o první oznámení. S výsledky seznámíme veřejnost v polovině příštího týdne,“ nastínila mluvčí Tupá