Vyrazit na kole do obce Břehy a v budoucnu i dále do Litoradlic, Purkarce, Hluboké nad Vltavou či dokonce Českých Budějovic budou moci obyvatelé Týna nad Vltavou. Město začalo stavět vltavskou cyklistickou stezku, jejíž první etapa by měla být hotová v září letošního roku.

„Začíná v Týně na parkovišti pod kostelem, povede po nábřeží 5. května, kolem takzvaného obecního domu a pak dále podél Vltavy až do obce Břehy. Celkem je to 2,5 kilometru,“ přiblížil trasu první etapy starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Výstavbu má na starosti firma Komunikace – Stavby – Beton. Práce začaly 11. dubna, zatím jsou dělníci a stroje k vidění v části od parkoviště po obecní dům. „Musí se tu sebrat zhruba 30 centimetrů povrchu, na to se dá štěrková vrstva, vyrovná se do spádu a zaválcuje. Nakonec pokládáme asfalt,“ popsal majitel firmy Jan Kakaščík. Výsledná cyklostezka bude tři metry široká s půlmetrovými krajnicemi.

V prvním úseku komplikují dělníkům práci kabely v zemi. Podle projektu je musí dát do chráničů a dbát na to, aby se nikterak nepoškodily. Přesto bude část stezky k obecnímu domu hotová nejpozději za měsíc. „Je to tu hodně frekventované, proto jsme chtěli, aby lidé mohli cestu brzy využívat,“ dodal Kakaščík.

Do obce Břehy dojde cyklostezka v září. Nejproblematičtější bude podle Kakaščíka stavba v oblasti Rybičků louky. Tam je totiž stávající komunikace úzká a bude nutné ji rozšířit až do řeky. „Budeme muset jít do vody a vytvořit tam kamenný násep,“ vysvětlil. Stavaři tedy dbají na to, aby šířka cyklostezky všude dosáhla požadovaných třech metrů. Měla by také maximálně kopírovat nynější terén.

Starosta Šnorek věří, že stezku hojně využijí nejen cyklisté, ale i chodci a bruslaři, kteří doposud v Týně příliš možností k pohodlnému ježdění neměli. Místní to potvrzují. „Jsem rozhodně pro, po silnici je to na kole mnohdy o život. Navíc cesta podél řeky by mohla být zajímavá,“ komentovala sedmatřicetiletá Hana.

Nápad vítá i Lukáš Hodný, který u vznikající cyklostezky provozuje restauraci. „Je to bezvadné, na něco takového jsme dlouho čekali. Jsem přesvědčený o tom, že nám to přivede zákazníky,“ řekl.

Celkové náklady na trasu z Týna do Břehů přesahují sedm milionů korun. Město získala dotaci z Regionálního operačního programu. Nyní se chystá podat žádost o další peníze, aby mohla cyklostezka pokračovat ještě dále. Radní by ji v budoucnu rádi dovedli přes Hněvkovice a Litoradlice až do 9,5 kilometru vzdáleného Purkarce.

Tam by se stezka spojila s již existující cestou na Hlubokou a do Českých Budějovic. „Bylo by to úžasné spojení tří měst – Týna, Hluboké a Budějovic. Jsem moc rád, že pan starosta Šnorek pokračuje v tom, co jsme začali. Navíc vím, že to měl při vyjednávání projektu těžší, protože tam bylo více vlastníků pozemků,“ reagoval starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Cyklostezka mezi Hlubokou a Purkarcem se otevírala v červnu loňského roku. Podle Jirsy se však ještě dočká vylepšení. „Po přebodování ROP dostala Hluboká více bodů než v prvním kole. Získali jsme tedy další peníze, které využijeme na doasfaltování. Pracuje se na tom právě v těchto dnech a již příští týden pojedou cyklisti po kvalitním asfaltu až do Purkarce,“ uvedl.

Právě vznikající trasa včetně dalších možných pokračování doplní jihočeskou síť cyklistických cest, která je nejhustší v republice. Vede tu bezmála pět tisíc kilometrů stezek. Od června mohou navíc milovníci kol využít dopravní systém cyklobusů Cyklotrans, který letos vstupuje do své deváté sezony. Má šest základních linek, které směřují z Českých Budějovic do nejatraktivnějších oblastí jižních Čech. Žlutá linka jezdí přes Týn a Písek na Orlík nad Vltavou, červená přes Český Krumlov a Volary na Kvildu, modrá přes Prachatice a Vimperk na Kvildu, zelená přes Jindřichův Hradec, Slavonice a Vranov nad Dyjí do Znojma, novohradská linka směřuje přes Trhové Sviny a Nové Hrady na Hojnou Vodu a vltavská linka přes Krumlov, Vyšší Brod a Černou v Pošumaví do Horní Plané.

Kvůli nárůstu cen pohonných hmot však bude cyklobusů jezdit méně než loni. Provoz víkendových linek v červnu a září bude omezen pouze na soboty. O prázdninách se ruší spoje zelené linky v úterý a čtvrtek. „Je ale třeba zdůraznit, že k redukcím došlo na nejméně využívaných frekvencích a spojích a i přes škrty je Cyklotrans nejrozsáhlejším systémem cyklobusů v rámci České republiky,“ zdůraznil Vladimír Votřel, koordinátor systému Cyklotrans.