Zamrzlé dveře do pavilonu v zoo, konec vycházek v mateřské škole, zpoždění městské hromadné dopravy. Takové problémy způsobily včera na Českobudějovicku tuhé mrazy, které zasáhly celou republiku. Meteorologové navíc předpovídají, že se o víkendu ještě ochladí.

Včera se lidé probudili do chladného rána. K historickým rekordům však teplota měla ještě daleko. „V Šindlových Dvorech bylo šestnáct pod nulou. V Litvínovicích, kde bývá obvykle ještě větší zima, jsme naměřili v šest hodin ráno jen minus dvanáct a půl stupně,“ uvedla starostka Litvínovic Alena Nováková.

Přes den se příliš neoteplilo. Dokazuje to například teplotní mapa sestavená z údajů naměřených na jednotlivých výměníkových stanicích teplárny. Na sídlišti Vltava bylo minus 13,1 stupně Celsia, v Heydukově ulici minus 11 a v Klavíkově minus 10,9 stupňů. A minus 12,3 měřila meteostanice umístěná v sídle teplárny na Novohradské. „Všechny naměřené hodnoty důležité pro řízení provozu teplárny nově zveřejňuje podnik na svých webových stránkách,“ dodal Zdeněk Zuntych za Teplárnu České Budějovice.

370 tun páry

Ta v těchto dnech dodává dodává 370 tun páry za hodinu. „Zásobování firem i domácností teplem funguje bez problémů a bezpečná dodávka tepla je tedy zajištěna. U teplé užitkové vody jsme během tohoto týdne registrovali drobné opravy v domech, kde například vyměňovali stoupačky,“ říkal ve čtvrtek v poledne Martin Žahourek, místopředseda představenstva.

Teplárna má i v těchto mrazech zajištěny neustálé dodávky uhlí ze Sokolovské uhelné. „I v případě nenadálých dopravních problémů na železnici máme dostatečné zásoby paliva na zhruba dva až tři týdny provozu,“ doplnil Žahourek. V případě potřeby je teplárna schopna výkon ještě zvýšit nasazením připravených, zálohových zdrojů.

Včerejší mráz trochu zbrzdil hromadnou dopravu. Největší potíže byly v Budějovicích na lince číslo 1. Jeden spoj vůbec nevyjel. „Na to, jak velký byl mráz, jsme ale celkově měli jen drobné problémy. Ráno bylo několik zpoždění v řádech minut,“ konstatoval Radek Filip z budějovického dopravního podniku.

Spoj, který nevyjel, měl podle jeho slov potíže se vzduchovou soustavou vozidla. Podobně může mráz poškodit i trolejbusy.

Smůlu měli po ránu i někteří řidiči. Nedařilo se jim nastartovat, protože v jejich automobilech zamrzla nafta. „Byl jsem bez šance, zapomněl jsem dolít aditiva. Takže jsem chvátal na autobus, ale stejně jsem přišel do práce pozdě,“ řekl Martin Staník ze Suchého Vrbného.

Právě o speciální přípravky do nafty je nyní obrovský zájem. To potvrdil i Václav Kocanda z čerpací stanice na Pražské třídě. „Aditiva jsou vyprodaná, ale dnes dovezou další. Prodáváme ale zimní naftu, která je do minus 21 stupňů Celsia, takže s tou by neměli mít řidiči zatím žádné problémy,“ řekl.

Konec procházek

Kvůli vysokým mrazům mění svůj provoz také některé mateřské školy. Ředitelka MŠ Zeyerova v Havlíčkově kolonii Vlasta Sedláková Deníku potvrdila, že děti včera zůstaly v budově. „Když je více než minus deset stupňů, tak už ven nechodíme,“ uvedla s tím, že pokud je to při mrazu možné, jdou učitelky ven s dětmi na chvíli alespoň na zahradu.

Nízké teploty ovlivňují i provoz Zoologické zahrady Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Více než samotným zvířatům však škodí technice. „Zastavila se stavba nových expozic, protože v takové zimě se nedá betonovat ani kopat. Navíc nám zamrzly dveře u pavilonu Matamata. Uvnitř je totiž velmi vlhký vzduch a voda se sráží na dveřích a dole zamrzá,“ popsal zástupce ředitele zoo Roman Kössl.

O zvířata ošetřovatelé nijak zvlášť pečovat nemuseli. Ta, kterým by nízké teploty mohly vadit, jsou již dávno ve vyhřívaných zimovištích. Pouze plameňáci přišli o venkovní výběh. „Normálně je necháváme i zimě chodit ven k vodě. Když však rybník zamrzl, už to není možné. Hrozí, že by si na ledu zlomili nohu, a to je pro plameňáka velmi vážné zranění, které může vést až k úhynu,“ připomněl Kössl.

Mráz je ale hodně krutý pro lidi bez domova. Proto jim Azylový Dům sv. Pavla v Budějovicích nabízí v tomto nepříznivém počasí úkryt. „Zimní počasí si každoročně v republice vyžádá až několik desítek obětí z řad bezdomovců, takže se snažíme podat pomocnou ruku a nabídnout zázemí v Domě sv. Pavla v Riegrově ulici číslo 32. Tam nyní funguje i takzvaný krizový režim a lidé tam mohou přespat v teple,“ uvedl náměstek primátora Petr Podhola.

Přespání v azylovém domě je zcela zdarma. Podle ředitele Městské charity Josefa Hese se rozhodně nikdo nemusí bát, že bude odmítnut. „V těchto akutních situacích samozřejmě neřeší ani chybějící doklady a další detaily, vždyť jde o bezpečné přežití,“ zdůraznil Hes.

Přes noc i den

Krizová noční místa jsou v provozu od 19 do 8 hodin ráno. Přes den pak Dům sv. Pavla funguje jako nízkoprahové centrum a každý uživatel zde může strávit dvě hodiny denně. Otevřeno je od 8 do 16 hodin a návštěvníci mají k dispozici kuchyňku, sprchu i potravinovou výpomoc. Od 14 hodin je pak v domě bezplatně vydávána teplá polévka dovážená z Jihočeské menzy a pečivo.

„Žádáme občany, aby si všímali potřebných lidí kolem sebe, kteří by mohli být v ohrožení mrazem a upozornili je na tyto možnosti,“ vyzval veřejnost Podhola. Kontakt na pracovníky Městské charity je 387 315 388 nebo 731 604 193. Situaci pravidelně monitorují také strážníci městské policie ve spolupráci s pracovníky sociálního odboru magistrátu, kteří směřují bezdomovce do azylového zařízení.(aza, hst, luk)

Pomozte nám, napište, jak u vás mrzne a k údaji o teplotě přidejte i datum, hodinu a místo, kde jste se dívali na teploměr. Můžete zaslat i fotografie z vašeho místa. Rádi je zveřejníme.

Příspěvky posílejte na emailovou adresu redakce.ceskobudejovicky@denik.cz