Barevní papoušci se stěhování vyhnou, protože i v daleké domovině žijí v podobných podmínkách těm, které jsou na jihu Čech.

"Každoročně stěhujeme do zimoviště druhy, které trochu potřebují ochránit," říká zooložka hlubocké ZOO Markéta Jariabková a dodává, že takové obyvatele zahrady uvidí návštěvníci až na jaře.

Změna čeká i "domácího" mandelíka hajního. "Je to náš pták, ale tažný, na zimu odlétá do Afriky," vysvětluje Markéta Jariabková, proč tento opeřenec vyžaduje také zvláštní péči.

Vypečený okno v Českých Budějovicích, podnik založila Lenka Karvánková a se svým přítelem se specializují na slané i sladké dobroty a zelňáky.
V Budějovicích ve Vypečeným okně v Hroznové ulici zavonělo v adventu cukroví

Například plameňáci se ale nestěhují, i když pocházejí ze stejných končin jako pelikáni. Nositelé nádherného růžového peří totiž mají podle Markéty Jariabkové vlastní skleník. "Vepředu v části věnované Africe mají druhy teplé ubikace, kde zůstávají celou zimu," dodává zooložka další informaci o zákulisí práce v zahradě s tím, že v takových ubikacích je možné chovance ZOO i vidět. A dokonce pro pestrobarevné papoušky se ani změna nechystá. "Mohou být i v zimě venku. Žijí v Austrálii v podobných podmínkách jako u nás," říká Markéta Jariabková,.

I přes každoroční opakování ale stěhování za teplem v ZOO není jednoduché. "Pořád ulítávají, pořád se plaší, musí se pracovat opatrně," přiznává Markéta Jariabková, že dostat všechny vybrané jedince do bezpečí je obtížné. Protože při přesunu jen dvakrát ročně si na něj ani nestihnou svěřenci zvyknout.