„Jsem naprosto spokojen,“ komentoval úspěch Antonín Rudolf, který je učitelem mnoha mladých českých vábičů. Připravuje je hlavně na žlutické lesnické škole, kde studuje i nový mistr Evropy Michal Franče.

Rozstřel

Muži rozesazení na pódiu postupně přistupovali k mikrofonu a předváděli starého hledajícího jelena, vábili laň a poté měli vydat vítězný ryk. O vyrovnanosti soutěže svědčí nebývalý počet rozstřelů mezi účastníky, kteří měli stejně bodů. „Bylo rekordních sedm rozstřelů. Šest mezi dvojicemi a jeden dokonce mezi trojicí,“ zmínil ředitel soutěže Jiří Kasina.

Souboj tří

Nejlepší vábič byl znám až po rozstřelu mezi třemi soutěžícími, kteří získali shodně 97 bodů ze 108 možných. Navíc se předvádělo mrmlání jelena – volně přeloženo pro nemyslivce – odpočívající jelen.

Za nejobtížnější ale Franče považuje jinou disciplínu. „Jelen stojící u laní,“ zmínil pro Deník největší oříšek Franče. „Člověk tam musí zatroubit všechno, ale je to nejhezčí,“ doplnil mladý myslivec.

„Jsou tam čtyři hlasové projevy,“ vysvětlil hlavní zádrhel Rudolf. Pro správné napodobení hlasu jelena je podle Rudolfa hlavně důležité „mít to v uchu“, hudební sluch tedy neškodí.

„Zatím je to můj největší úspěch,“ řekl Franče ke svému vábičskému titulu. „Myslivost dělám doma jen já. Vábím už dlouho, ale soutěžně od doby, co jsem potkal pana Rudolfa, asi před třemi roky,“ zmínil ke svému koníčku mistr Evropy. Na pódiu mnozí soutěžící přidávali k hlasovému projevu i bohatou mimiku, pomáhali si tak k lepšímu soustředění a výkonu, na několik vteřin se tak zcela ztotožnili s majestátním králem lesa. Nejmladším z fandů myslivosti, které hodnotila porota, byl teprve třináctiletý Rakušan Julian Hochleitner. Ten nakonec skončil na pátém místě.

Stříbro

Soutěž se konala v loveckém zámku Ohrada, v rámci Národních mysliveckých slavností. Tradiční akce měla bohatý program za účasti tisíců návštěvníků, kteří motivovali i české účastníky závodů.

„Shoda náhod i štěstí, podpora publika a dobrá organizace, ta také působí na psychiku,“ vyjmenoval některé faktory, které dopomohly české reprezentaci k ovládnutí závodů Lubomír Doležal, student Vyšší odborné školy lesnické v Písku. Na mistrovství si vybojoval druhé místo. „Vůbec jsem to nečekal, konkurence je obrovská,“ zdůraznil Doležal, jenž pochází z Nové Role, která leží nedaleko Karlových Varů.

„Nejvíc mě baví hledající jelen, je to hodně klidná disciplína. Není v tom stres, je to pro mě nejpříjemnější,“ vysvětlil sympatický muž v neodmyslitelné zelené uniformě, který kromě vábení mimo jiné hraje i na lesnici.

Družstva

Třetí místo si z Hluboké odváží Andrzej Misiak z Polska a úspěšnou českou trojici doplnil na čtvrtém místě Josef Kapras, student brněnské lesnické fakulty, který titul mistra Evropy získal už v jednom z minulých ročníků.

Čeští vábiči vyhráli na desátém mistrovství Evropy i v soutěži družstev.