K nim patří i klávesista a zpěvák undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe Josef Janíček.

„Vždycky to byl hrozně fajn příjemný chlapík, který se bez rozdílu bavil s každým," vzpomíná Josef Janíček na Václava Havla. „Když jsme začali jezdit na Hrádeček, scházela se tam parta kolem spisovatele Pavla Kohouta, což byli trošku víc nóbl lidi. Pak jsme tam ale začali jezdit my, androši. Havel byl otevřený ke všem ochlastům a obyčejným lidem, což bylo příjemný," vzpomíná muzikant.

Václav Havel důrazně protestoval už před vznikem Charty 77, když režim pozavíral umělce, kteří se vymykali komunistickým nepořádkům. K zavřeným patřili i Plastici.

„Obdivuhodných věcí je s Havlem spojených hrozně moc, ale jak se zapojil do našeho procesu, tak to bylo velice zásadní. Mohli nás zavřít na 15 let, což říkali. Ale během 14 dnů se zase naše situace obrátila, protože hlavně díky Vaškovi se k aféře vyjadřovali zahraniční spisovatelé a další známé osobnosti. Takže díky němu jsme byli propuštěni. Já seděl jen půl roku, ale mohl jsem tam být déle. Strašně moc pro nás tehdy Vašek udělal," zdůrazňuje Josef Janíček.