Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Jílek ctí tradice našich předků dvakrát v roce

Holašovice - „Známe dědu Mráze, Santa Clause a ještě Mikuláše, ale jak vypadá Ježíšek, to už nevíme," přemítá v rozhovoru Václav Jílek z Holašovic.

28.12.2014
SDÍLEJ:

Meditační komora z dolmenů je dnes z 60 procent důvodem, proč lidé holašovické „Stonehenge“ navštěvují, “ říká Václav Jílek, jeden ze stavitelů keltského cromlechu.Foto: Deník/ Klára Skálová

Holašovice Dvakrát v roce se z něj stává Kelt, aby oslavil tradice našich předků. Ve středu tak již tradičně oslavil Václav Jílek s partou nadšenců zimní slunovrat. Vánoce ale slaví dvakrát. Ještě tentýž den usedá se svou rodinou ke štědrovečerní tabuli a svátky narození Ježíše Krista slaví jako člověk z 21. století.

Před pár dny byl slunovrat, jak jej slavíte tady v Holašovicích?

Letní slunovraty se tady snažíme slavit pravidelně. Oslavujeme ho vždycky nějakým kulturním programem. Bereme to trochu komiksově, jako Asterix a Obelix. Při letním slunovratu máme kostýmy a zapalujeme louče s ohněm, které jsou kolem celého kruhu.

Zimní slunovrat jsme slavili na Štědrý den. Sešli jsme se tu taková partička nadšenců, jezdí sem ale lidé i jen tak, náhodně. Zapálili jsme si oheň. Ale jen jeden, pro ty duchovní bytosti a trochu pro ty Vánoce. Vždycky hodnotíme předešlý rok, k tomu míváme dva hrnce punče, někdo nanosí i sladkosti a další dobroty.

To je ten slunovrat, který je vytlačený. Vždyť Vánoce, to je novodobý prvek. Slunovraty slavili Slované, předtím Keltové a ti měli radost hlavně z toho, že se začne sluníčko vracet, že bude příjemně. To je i pro mě takové radostné. Říkám si, že ty krátké dny končí, i když je to prozatím jen nepatrně, ale zase to půjde k lepšímu a bude to veselejší.

Vánoce tedy slavíte dvakrát, jednou jako by z hlediska dávných tradic, jednou jako člověk 21. století?

Přesně tak, to už je takové novodobé, kdy i já jsem zmasírovaný reklamou. Tomu neunikneme nikdo. Ježíška si ale pamatuji trochu jinak. Dneska vidíme stromeček ozdobený už dva měsíce před Vánoci. My jako caparti jsme se vzbudili ráno a vyvalili jsme oči, protože stromeček byl najednou v místnosti a pod ním byly dárky. A my jsme tak nějak věděli, že by měly být Vánoce, protože se dělaly čokolády z takového kakaa a tuků a to bylo vše. Občas se povedla koupit jedna nebo dvě kolekce foukané, a to už bylo něco.

Tehdy to byly takové pravé Vánoce. Tak jsem si říkal, že se musím dětí zeptat, jak vypadá Ježíšek. Známe dědu Mráze, Santa Clause a ještě Mikuláše, ale jak vypadá Ježíšek, to už nevíme.

Co je to v Holašovicích vlastně za stavební útvar?

Správně je to keltský cromlech, ale media to nazvala Stonehenge, protože je to obdoba Stonehenge v jižní Anglii u města Salisbury. Jenomže tam jsou to kameny částečně opracované.To, co stavěli Keltové, jsou kameny z přírody.

Když keltští druidové údajně dorazili ke Stonehenge, který je jenom jediný na světě, tak už to tam bylo dávno opuštěný. S Kelty to tak nemá nic společného. Spíš je to takové záhadné místo. No a to i ten, kdo to postavil.

Jak to dělali Keltové?

Když Keltové začínali stavět, tak nejdříve jednotlivé kameny, neboli menhiry. To je samostatný vztyčený kámen. Pak si ale začínali vybírat místa, kde je taková ta pozitivní energie, která je poznatelná i pro laiky.

Když půjdete někam na procházku a bude se vám tam líbit, i když na tom místě nemusí být zvláštní výhled, tak jste byli na místě s pozitivní energií. A pak zase budete někde a něco vás odtud bude pudit, tak to jste byli na místě s tou negativní energií.

Oni když si našli místo s tou pozitivní energií, začali tam stěhovat kameny. Ale nikdy to nepostavili tak, že by hned za rohem měli obrovskou skládku nebo jak bychom to nazvali. Ctili to místo a pomocí těch kamenů ho zesilovali. Protože je nad námi i energie kosmická, tak když tam dáte kamen, který má v sobě krystaly křemene nebo čisté křišťály, začne to zářit. To zase ví duchovní otec, pan inženýr Pavel Kozák (psychotronik, badatel zabývající se tajemnými místy pozn. red.), který k tomu byl přizván.

Odkud pochází první kámen?

Vůbec první kámen byl v Holašovicích na návsi, kde tam vadil při sečení. My jsme ho měli vykopat a odvést do zavážky, a tak jsme ho dali sem a začali z něho dělat hraniční kameny. Časem mi pan Bartoš o holašovických slavnostech říká: „Nádherný menhiry tam máš." A já jsem nevěděl, co to je. Jen jsem koukal, slovo menhir jsem ani neznal. Takže když za chvilku řekl, že se takové kameny těžko hledají, řekl jsem jen ano a víc jsem to nerozváděl.

Za nějaký čas jsem v novinách viděl vyfocený kámen, u kterého bylo napsáno foto Josef Kozák, a pokračování článku z knížky Energie krajiny, tak už jsem byl doma.

Kolik kamenů tvoří holašovický „Stonehenge"?

V kruhu je jich 24, 25 je středový, a potom je velký mág na rohu lesa. Tím, že se to povedlo postavit v oblouku lesa, tak je podobný tomu v Anglii, o němž se říká, že patří mezi nejhezčí a nejpůsobivější cromlechy. Takže jsme na druhém místě, i když jsme novodobí.

Pak máme středový kámen, což Kelti málo dělali. To je ale proto, že ta energie tady nebyla příliš silná. Ale pan Kozák říkal: „Nebojte se toho, pomůžeme tomu tím, že tam umístíme středový kámen." Což se v těch dobách také dělalo, i když ne tak často. Kruhy se začaly stavět až později.

V Čechách jste jediní?

Myslím, že nejsme poslední, ale pořád jsme zatím určitě největší. Ještě jsem nezaslechl, že by udělal někdo něco většího.

Odkud jste sem přivezli kameny?

Ty patří k tomuto místu. O některých kamenech si troufnu úplně klidně tvrdit, že tady kdysi stály, protože je na nich vidět, že už jsou ošlehané erozí.

Většinou tu stojí žuly, ve kterých jsou turmalíny a krystaly křemene nebo i čisté křišťály. U vstupu máme kámen, který má čistý křišťál, i když nám je někteří zlobiví návštěvníci oklepávají, protože se je snaží dostat ven.

To je ale ten krystal, ten zázrak přírody, bez kterého se pořád ještě dneska ten slaboproud neobejde. A ještě si pamatuji, jak jsme za mých mladých let hráli krystalky, stačil natažený drát, škatulačka a sluchátka a zadarmo se na to chytaly rádiové vlny.

Autor: KLÁRA SKÁLOVÁ

Autor: Redakce

28.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si vyžádal dva lidské životy.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME
5

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy v Dubném

Českobudějovicko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Českobudějovicku. 

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení