Jak se žije lidem s křestním jménem významného českého knížete z rodu Přemyslovců a světce svatého Václava, který byl zabit rukou vraha před více než tisíci lety ve Staré Boleslavi?


Václav Podlipský, editor Českobudějovického deníku:
Jméno Václav patří k naší rodové tradici. Můj praděda, děda i otec byli Václavové, můj syn je také Václav čili jméno držíme už alespoň pět generací. Své jméno samozřejmě zároveň vnímám i jako symbol národního cítění.


Václav Nedorost, hokejista Liberce, odchovanec Českých Budějovic:

Jméno jsem dostal z rodinné tradice, protože můj táta i děda jsou Václavové. Děti ještě sice nemám, ale kdyby se mi narodil kluk, určitě to bude také Václav.


Václav Koblenc, folkový muzikant ze skupiny Bonsai 3:

Určitě mě těší, že mohu slavit svátek ve stejný den, kdy se slaví i svatý Václav. Ať už je pohled na něj jakýkoliv, pro naše české dějiny je hodně důležitý. Těší mě, že ve stejný den jako já slaví svátek také bývalý prezident Václav Havel, dříve svátek oslavoval i básník Václav Hrabě a ještě samozřejmě další slavní nositelé tohoto jména.


Václav Pancer, fotograf:
Na své jméno jsem hrdý, protože díky mému jmenovci mohu slavit svátek zároveň jako svátek státní. Líbí se mi, že je to krásné české jméno, které má spoustu obměn a se kterým si můžete krásně hrát. Jen poslouchejte: Vendelín, Václavíček, Vašíček, Véna…