Oběti válečných konfliktů a vojenské veterány připomněl v pátek dopoledne u příležitosti nadcházejícího Dne válečných veteránů v Českých Budějovicích pietní akt na Senovážném náměstí.

U modelu letadla Spitfire, který je pomníkem českých letců bojujících za 2. světové války v řadách britské R. A. F., položili květiny.

a zapálili symbolickou svíčku zástupci města, Jihočeského muzea, Československé obce legionářské i veřejnosti.
Náměstek primátora Jaromír Talíř připomněl s odkazem na české letce, kterým je pomník věnován, že po 1. světové válce si všichni mysleli, že skončil nejhorší konflikt v dějinách. Ale po dvaceti letech přišla válka ještě ničivější.

Ke Dnu válečných veteránů připravilo akci na neděli také Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, například s klubem vojenské historie, který připomíná 91. pluk, sídlící za Rakousko - Uherska v jihočeské metropoli. Podle Františka Štangla, ředitele muzea, bude také prodloužena v muzeu výstava věnovaná 1. světové válce.

Květiny k pomníku položil kytici a symbolicky zde za oběti válek zapálil svíčku Bohumír Tomášek, rotmistr ve výslužbě, za Československou obec legionářskou. Sám působil ve dvou vojenských misích v bývalé Jugoslávii.

A úplně nejmladší generaci zastupoval s růží malý Tadeáš, kterého přivedla babička Jana Rákosníková. "Manžel je vzdáleným příbuzným pilota pana Malého," připomněla Jana Rákosníková letce, který bojoval v řadách R. A. F. a žil v Českých Budějovicích.

Památce válečných veteránů je věnován 11. listopad, který se celosvětově slaví jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. „A právě na jejich počet se v neděli 11. listopadu 2018 rozezní zvony také na Černé věži. Společně tak vzpomeneme na všechny vojáky, nejen na padlé, ale i na ty, kteří žijí. Symbolický hold jim vzdá pět zvonů, Maria, Oktáva, Marta a Budvar včetně Bumerinu, který zvoní jen při výjimečných událostech. K rozeznění zvonů vyzvala Česká biskupská konference a my se samozřejmě připojíme,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Pomník na Senovážném náměstí vznikl z iniciativy Vladimíra Vopaleckého.