VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valí se do Budějic Ztuhlý Míša?

České Budějovice - Koupit si legálně drogy? Proč ne!Podcení město hrozícínebezpečí?

11.2.2011 4
SDÍLEJ:

Tahle výloha znamená nebezpečí pro vaše děti i pro vás. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Dobrá zpráva pro lidi, kteří chtějí legálně sehnat návykové látky, špatná pro pouliční dealery s pomalou smrtí a rodiče dětí, ohrožených drogami.
Podle reportáže v úterním pořadu TV Prima Soukromá dramata se v Českých Budějovicích otevře prodejna Amsterdam–shop.cz, kde se dají koupit návykové látky jako sběratelské předměty.

„Reportáž jsem viděla, ale naši klienti zatím nehovoří o tom, že tahle možnost už v Budějovicích existuje,“ říká Kvetoslava Kotrbová, vedoucí K–centra Háječek, kde dlouhodobě pomáhají lidem ohroženým návykovými látkami.

Sbírka tabletek
O co jde? V obchodech s neprůhlednou výlohou nazvaných Amsterdam–shop.cz pod heslem Kupuj to, co je legální, jsou v Ostravě i v Českém Těšíně k mání 24 hodin denně návykové látky, např. mefedron. Lidé v regálech najdou balíčky s prášky, tabletami a bylinkami, nazvanými např. Cherry Kokolino, Masakrator i Ztuhlý Míša. Prodávají se jako sběratelský materiál. Do obchodů mohou i děti. Podnikatele zastupuje bývalá ostravská soudkyně.

Obchody se na severní Moravě objevily poté, co je legislativci vytlačili z Polska. To začalo, stejně jako další evropské státy uznávat mefedron jako nelegální drogu. Na rozdíl od ČR, kde látka zakázaná není. Mefedron podle odborníků může způsobovat zdravotní komplikace. Ale i přes zdravotní rizika a díky legálnosti prodeje zřejmě bude shopů přibývat.

„Požádali jsme premiéra Petra Nečase, aby se vláda urychleně začala zabývat problémem tzv. smart nebo smile shopů. Jde o obchody, které prodávají drogy jako sběratelské předměty,“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

„Během prosince u nás ve středu města vznikly čtyři tyto obchody a jejich majitelé lákají zájemce o otevírání dalších poboček. Proto jsme jednali s premiérem Nečasem. Je třeba se poučit z problémů, ale i zkušenosti Polska,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.
„Polští zákonodárci byli schopni přijmout v režimu legislativní nouze novelu zákona a represivní orgány pod vedením hlavního hygienika během jednoho dne uzavřely přes 1300 těchto obchodů,“ popsala Havlíková.

„Poláky přimělo k rychlému jednání podezřelé úmrtí mladých lidí po požití těchto sběratelských předmětů, a také psychické problémy vedoucí až k sebepoškozování.“ Totéž hrozí lidemv České republice a nebezpečí teď míříi sem do jižních Čech.

Expanze na jih
V ulicích Českých Budějovic údajně podobný obchod se zakrytou výlohou ještě není. „Ani bychom o něm dopředu nevěděli,“ říká Zdeňka Jeřábková, vedoucí obecního živnostenského úřadu v Českých Budějovicích.
„Podnikatel má jen povinnost podat oznámení o zahájení provozované živnosti v provozovně.“

Jestli jde o prodej sběratelských předmětů a o konkrétní obchod Amsterdam–shop.cz z vyplněného formuláře úředníci nevyčtou.
„Co se tam prodává za zboží a jak se obchod jmenuje, zjistíme až při kontrole,“ dodává Zdeňka Jeřábková.

Firma se má zatím čile k světu. Na internetových stránách shání další podnikatele, kteří chtějí vlastní prodejny.
„Naše výrobky jsou předměty, určené pro sběratele, proto neexistují žádné zákazy, omezení nebo dodatečná povolení pro jejich prodej. Prosíme, abyste o nich přemýšleli jako o přívěscích, suvenýrech, pohlednicích. Neexistují žádná právní omezení pro jejich uvedení na trh. Z etických důvodů neprodáváme zboží nezletilým osobám, ale není to podmíněno žádným právním omezením. Je to určeno pouze na základě našeho svědomí,“ uvádí firma na svých internetových stránkách.

Policie nespí. „Jestli u nás tahle prodejna vznikne, budeme ji monitorovat a kontrolovat, zda nedochází k porušení zákona,“ říká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. „Naši specialisté sledují dlouhodobě i drogovou scénu v Polsku a na Slovensku a jsou připraveni rázně zakročit,“ dodává Jiří Matzner.

Populární nováček
Na nebezpečí poukazuje profesor Jiří Patočka z Katedry radiologie a toxikologie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích. „Šikovný chemik dokáže vyrobit řadu chemických substancí, které budou mít požadované farmakologické, psychotropní účinky, ale budou mít trochu jinou strukturu než konkrétní zakázaná látka, takže budou jakoby legální,“ tvrdí Jiří Patočka.

Odborníci znají i mefedron, který se v obchodě dá koupit. „Na drogovém trhu je krátkou dobu, ale získal si velkou oblibu. V Británii je čtvrtou nejpopulárnější pouliční drogou,“ dodává Jiří Patočka.

Názvy sběratelských předmětů: Magic Apple, Radioactive, Cherry Kokolino, Eko Grozsek, Vanilla Sky, Exclusive, Figle Migle, Gumijagoda, Sweet Kiss, Tiger, Moon Light, Zorro, Masakrator, Kamikadze, Hash, Ztuhlý Míša, Fantastic Gold. zdroj: internet

Nina Macošková

Autor: Radek Gális

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení