Vandalský čin šetří policie. Místo je sice pod dohledem kamery městské policie, není ale jisté, že byl pachatel zachycen. „Záznam z kamerového dohlížecího systému momentálně zkoumáme," uvedl v úterý tiskový mluvčí městské policie Václav Sup. „Z prvotního shlédnutí to však vypadá, že kamera pohybující se v přednastaveném režimu daný moment přímo nezachytila," doplnil Václav Sup.

Připojil, že ale až po přezkoumání několikahodinového záznamu bude mít městská policie více informací, včetně pohybu osob, které v inkriminovanou dobu místem procházely před událostí nebo po ní. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku do 20 000 korun a uhradí ji pojišťovna.  Policie čeká na vyjádření autora sochy Michala Trpáka, případně pak bude věc kvalifikovat jako trestný čin.

Sousoší je majetkem města ale autor postav Michal Trpák netají nad vandalismem své rozpaky. Sochy nejsou poškozené poprvé. „Je to ohromná bezradnost, jak na to reagovat," popsal své pocity Michal Trpák. Nepočítá ale, že by to ohrozilo chystanou výstavu různých výtvarníků pod širým nebem, jejíž vernisáž je ve městě připravena na červen. Podporovat výstavu bude bez ohledu na poslední vandalský čin i radnice.

Sochy nemůže chránit ostnatý drát

Na podzim minulého roku měla 
v Českých Budějovicích jedna socha ze skupiny nazvané Humanoidi zlomenou nohu. Předtím vandal urazil v sousoší v Lannově třídě u jiné postavy aktovku.

V minulých dnech se dokonce neznámý pachatel pokusil podpálit hlavu ženě „kráčející" v čele Humanoidů. „Je to takové otravné, ty sochy pořád opravovat," rezignovaně si pro Českobudějovický deník posteskl výtvarník Michal Trpák. Přiznal, že je z vandalství znechucený.

Nejde ale podle něj sochy obehnat plotem a ostnatým drátem. „Je to ohromná bezradnost, jak na to reagovat. Socha obehnaná plotem popírá myšlenku sochy ve veřejném prostoru," říká výtvarník, ale připouští, že na druhou stranu se sám přistihne občas při úvaze, jaký zvolit materiál, aby vandalům co nejlépe odolal.

„Výtvarník má přemýšlet o tom, jak bude dílo působit v prostoru, jak bude působit světlo a stín a nakonec zjistím, že uvažuji nad tím, jestli je to rozbitné, povalitelné nebo jestli se to dá zapálit," říká mladý autor.

Současní Humanoidi jsou ze speciální pryskyřice. Ta je odolnější, než původní sklocement, který byl křehčí, ani nyní použitý materiál ale nevydrží všechno. A je otázka, co by mohlo vandaly zastavit. „Když někdo bude chtít cíleně sochu zničit, tak to udělá," míní Michal Trpák a dodává, že kladivo by poškodilo i kamennou nebo bronzovou sochu.

Výtvarník už si také myslel, že když sousoší je v Lannovce nějakou dobu, přestane vandaly dráždit a vábit, jako nějaká „novinka", ale k poničení sousoší po delší době znovu došlo.

Přes jasné zklamání, které ho už několikrát přimělo 
i k úvaze, zda má ještě smysl, vystavovat spolu s ostatními výtvarníky přímo ve městě, se ale umělec nechce vzdát. 
Na polovinu června je například připravena vernisáž dalšího ročníku akce Umění 
ve městě. „Čím dál víc lidí se těší na tu výstavu. Bohužel, malá skupinka lidí, nebo jednotlivec sochy takhle poškozují," říká výtvarník.

Michal Trpák však zdůrazňuje, že by nebylo dobré nevyužít šanci vystavovat přímo mezi domy nebo na jiných veřejných prostranstvích.

Podobně se ani českobudějovická radnice nechce vzdát třeba letní výstavy umělců, přes poslední vandalský čin. „Město bude výstavu opět podporovat, vše je již v přípravách od loňského roku," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová a připojila, že celkem už škody na různých sochách v Českých Budějovicích od roku 2008 činily asi 70 000 korun.

Náměstkyně zároveň připustila, že se město v minulosti setkalo s obavami výtvarníků, jestli jejich díla nebudou poničena. Restaurování sochy poškozené 
v Lannově třídě by mohlo trvat měsíc.