Šestatřicetiletému muži ze Strakonicka, procházejícímu centrem jihočeské metropole, se do cesty postavila plná popelnice. Ta skončila na zemi za hlasitého projevu vandala. Němým svědkem jeho počínání se však stala městská kamera. Vandalský kousek a rušení nočního klidu v úterý 3. listopadu v noci pachateli neprošlo. Muž se navíc bude zpovídat z porušení zákazu nočního vycházení.

"V úterý 3. listopadu ve dvě hodiny ráno spatřil operátor městského kamerového systému muže procházejícího ulicí Karla IV., který právě povalil popelnici stojící na chodníku. Jeho druhý společník se ujal nápravy a popelnici postavil zpět. Na místo mezitím zamířila hlídka městské policie," uvedla k případu tisková mluvčí městské policie Věra Školková.

"Strážníci na místě zastihli pouze hlasitě se projevujícího pachatele vandalského kousku. Jak vzápětí zjistili, byl jím šestatřicetiletý muž ze Strakonicka. Strážníci ho poučili o spáchaném přestupku proti majetku, rušení nočního klidu a zároveň o porušení zákazu volného pohybu osob v nočních hodinách. Na výzvu k podání vysvětlení muž odvětil, že o žádném nařízení neví a nezajímá ho," doplnila k zásahu strážníků Věra Školková. Případem se bude nyní zabývat správní orgán. Šestatřicetiletý muž se bude zpovídat z přestupku proti majetku, přestupku proti veřejnému pořádku, jakož i přestupku podle krizového zákona.

Koronavirus na Českobudějovicku: Projděte si důležité informace, omezení a rady

Další dva případy porušení zákazu stánkového prodeje, platného od 28. října, řešili českobudějovičtí strážníci v poslední říjnové dny. V prvním případě se jednalo o prodejní stánek s parfémy u jednoho z obchodních center Na Dlouhé louce. Žena prodávající zboží ve stánku prodej na výzvu strážníků ukončila. Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán.

"Druhý případ zakázaného provozu prodejního stánku řešila hlídka městské policie ve čtvrtek 29. října na Náměstí Přemysla Otakara II. U prodejního stánku stála řada zákazníků, několik osob sedělo na předzahrádce a konzumovalo zakoupené nápoje. Strážníci osoby vyzvali k odchodu. Následně ženu obsluhující ve stánku poučili o zákazu stánkového prodeje a vyzvali jí k uzavření stánku. Žena nejprve uzavření provozovny přislíbila se slovy, že o události informuje majitele provozovny. Když však strážníci o hodinu později provedli opětovnou kontrolu, stánek byl stále v provozu," uvedla Věra Školková.

Takto to vypadá na covidové jednotce infekčního oddělení českobudějovické nemocnice.
Volných lůžek dál ubývá, ale pomaleji. Mírný optimismus je snad na místě

"Prodávající se strážníkům svěřila, že majitel provozovny jí nařídil stánek nechat otevřený a pokračovat v prodeji. Strážníci z místa pořídili videozáznam celé události, který předají k dalšímu šetření příslušnému správnímu orgánu. Za porušení povinnosti podle krizového zákona, kdy je právnická osoba povinna zdržet se činností zakázaných krizovým opatřením, hrozí pokuta až dva miliony korun," upozornila Věra Školková.

V době od 5. října do 1. listopadu řešili strážníci celkem 131 přestupků podle krizového zákona nebo zákona o ochraně veřejného zdraví. Na tísňovou linku bylo přijato 74 oznámení na porušování krizových nebo mimořádných opatření.