Rozházené odpadky a povalené popelnice, čas od času i vyvrácené dopravní značky, takové „pomníčky“ lemují trasy k oblíbeným nočním podnikům.
Starosti přidělávají vandalové nejen městské policii, ale třeba i firmě, která sváží komunální odpad. „S nepořádkem způsobeným vandaly se občas setkáváme, a to nejen o víkendu,“ uvedla Gabriela Pánková, tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Podle Pánkové se navíc nejedná až na výjimky o větší nepořádek.
„O víkendu jezdí ve vytipovaných problémových lokalitách odpadové taxi, které přes dispečink případně nahlásí nutnost nasazení zametací techniky. O posílení služeb zatím neuvažujeme,“ doplnila Pánková.
Úklid však někdy přichází podle obyvatel centra města se zbytečným zpožděním. „V Krajinské ulici byly rozházené odpadky po celém chodníku. Městská policie volala firmě .A.S.A., ale ti napřed uklidili jen malý pytel s odpadky a rozházených papírů si ani nevšimli. Volal jsem pak na městskou policii, ti zavolali znovu svozovou firmu, ale její auto jen zastavilo, obhlédlo situaci a zase odjelo,“ líčí svou zkušenost Karel Pražák, člen sdružení majitelů domů v historickém centru Českých Budějovic.
„Nafotil jsem ten binec a znovu zavolal na městskou, že to pošlu jim a primátorovi, teprve pak dorazilo další auto firmy .A.S.A. a rozházené odpadky její zaměstnanec uklidil,“ doplnil pokračování příběhu Pražák. Podle Pánkové však muselo přijet vozidlo vybavené zametací technikou, proto se úklid „protáhl“. Při nespokojenosti občanů doporučila mluvčí volat přímo na firmu.
„Chceme sem lákat turisty, ale o víkendu bývá v centru nepořádek často. Mohl by se třeba změnit systém svozu,“ myslí si Pražák a poukazuje na to, že tam, kde nejsou popelnice, se odváží odpadky v plastových pytlích, jenže ty, připravené u chodníku, nepřežijí často bouřlivou noc.
Ví to i městská policie. „Strážníci volají okamžitě přes dispečink svozovou firmu, ale úklid je na ní,“ vyjádřila se tisková mluvčí českobudějovické městské policie Katka Schusterová. Problémová zákoutí navíc městská policie podle Schusterové kontroluje častěji.