Jedni mluví o skandálu, který dělá městu ostudu, druzí říkají, že vše se nedá ohlídat. Zatím neznámé vandaly ale odsuzují všichni.

Krádeži nezabránil ani kamerový systém a výstava v ulicích byla zčásti předčasně ukončena. Škodu vyčíslili výtvarníci Michal Trpák a Světlana Jelenová asi na 90 000 korun.

Pod okem


Na vandalství na Lannově třídě dohlížela kamera, která je umístěna na rohovém domě, kde například sídlí ochod Tschibo.

„Na záběrech z kamery je vidět situace, kde se skupina osob pohybuje okolo soch,“ podotkla k incidentu tisková mluvčí městské policie Katka Schusterová. „Ale více informací k tomu podávat nemůžeme, protože případ šetří Policie České republiky,“ doplnila Schusterová.

„Slýchávám od lidí, že se na ukradené a poničené sochy strážníci vykašlali. Ale přece nemohou být všude a myslím si, že v noci ve městě je daleko důležitější hlídat bezpečí lidí než sochy,“ shrnuje Petra Loukotová, která bydlí přímo v centru krajského města. Vandalský čin ale probouzí otázky, zda se radnice v budoucnu nenechá negativně ovlivnit a od podobných projektů výstav pod širým nebem neustoupí.

„To určitě ne,“ vyjádřil se včera jednoznačně tajemník primátora Milan Brabec k možnosti, že už se podobná výstava přímo v ulicích neuskuteční.

Ohledně bezpečnosti však Brabec příliš možností ke zdokonalení ochrany uměleckých děl nevidí. „Dá se spoléhat jen na slušnost lidí, kvůli kterým se takové výstavy pořádají. Není reálné, aby u každé sochy nepřetržitě stál strážník. Možnost ale vidím v kamerovém systému, který lze naprogramovat tak, aby dotyčná místa kamery zabíraly častěji. I v tomto případě se kamerovému systému podařilo zachytit podezřelou dodávku, která na Piaristické náměstí zajížděla. Již to prověřuje Policie České republiky, která krádež soch vyšetřuje,“ uvedl k problému Brabec.

„Policisté z českobudějovického obvodního oddělení prověřují veškeré indicie, které by mohly vést k osobě možného pachatele. Jedním z prostředků důkazního řízení je i kamerový systém. Budeme prověřovat příchozí a odchozí trasy,“ řekla k dosavadnímu postupu pátrání okresní policejní mluvčí Regina Tupá.