Douchův háj a skalní útvar Vandlička u Besednice

Svaté místo předkřesťanských kultur. Na kopečku najdete bochníkovité žulové balvany, z nichž jeden má vodní mísu, v níž se neustále drží dešťová voda. Kamenu se říká vandlička. Mezi kameny je kaplička s obrázkem Panny Marie. Voda v kamenné míse má podle pověsti uzdravující účinky - jako pobyt na místě samém.

Rozhledna Slabošovka

Když už budete u Besednice, navštívit můžete i rozhlednu Slabošovka. Čtyřhranná ocelová stavba se nachází ve výšce 624 m n. m. Rozhlednová plošina je ve výšce 24 metrů a návštěvníkovi, který musí vystoupat po 120 schodech, se otevře výhled na Slepičí hory, Blanský les, Novohradské hory, část Šumavy i obrysy Alp. Z Besednice můžete na rozhlednu dojít asi kilometr dlouhou cestou, která je značená zelenou turistickou značkou.

Kluk a samoobsluha v Bohouškovicích

Kluk a Kleť. Oblíbené "kopce" Budějčáků. Na Kleti bude o Velikonocích asi plno, ale na Kluku - takové K2, jak se mu také říká - byste při troše štěstí mohli být o samotě. Na vrcholu se tyčí mohutná granulitová skála, ze které se otevírají výhledy směrem na západ a jihozápad. Na skále je železný kříž a od roku 2020 překvapivě i pumpa. Pokud vyrazíte na Kluk z Bohouškovic, u posledního statku č. 20 najdete samoobslužný stánek místního holčičího spolku Dary ze statku. Dát si může kávu, kakao, čaj, pivo, víno, ale i čerstvé domácí dobroty, třeba hustě namazané chleby nebo neodolatelné buchty a dortíčky.

Mandelstein

V Novohradských horách se nachází v 874 m n. m. Mandelstein. Leží asi kilometr od Nových Hradů, nicméně už v Rakousku. Vrchol hory, na které je kovová vyhlídková plošina s dalekohledem, tvoří mohutná granitová skála se skalními mísami. Na úpatí skály uvidíte chráněný přírodní výtvor – skalní bránu Mandlsteintor. Nedaleko vrcholu je památník německých vysídlenců z Československa s kapličkou. Přímo pod Mandelsteinem je malé parkoviště.

Soutok Vltavy a Lužnice

Soutok Vltavy a pravostranného přítoku Lužnice pět kilometrů za Týnem nad Vltavou označují boží muka sv. Jana Nepomuckého, která tu byla postavena na konci 18. století na ochranu proti povodni. Když stojíte na soutoku a díváte se po proudu řeky, po pravé ruce budete mít Přírodní památku Lužnice. Na protějším břehu Vltavy leží Neznašov se zámkem, pohřební kaplí jeho někdejších majitelů rodu Berchtoldů, kostelíkem se hřbitovem a také naučnou stezkou s několika vyhlídkovými místy.

Neobyčejné Koloděje nad Lužnicí

Docela nenápadná obec asi tři kilometry od Týna nad Vltavou vás překvapí mnoha pozoruhodnostmi. Jsou na každém kroku. V centru obce u Lužnice uvidíte Mitrowicz, citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s krásným parkem. Je v soukromých rukách a nyní prochází další rekonstrukcí. U silnice z Týna nad Vltavou stojí od roku 1771 sýpka zapsaná na seznamu ohrožených kulturních památek. U mostu přes Lužnici najdete vilu, v níž se narodil režisér a zakladatel legendární Laterny magiky Alfréd Radok. V roce 1847 v obci zemřel známý loutkář Matěj Kopecký. Ve vsi stojí jeho pomník: plačící Kašpárek s protrženým bubnem. Severovýchodně od obce leží židovský hřbitov. A poslední, téměř neuvěřitelná informace: najdete tu první buddhistický klášter v zemi. V červnu 2014 zakoupil bývalou vilu baronky Kocové z Dobrše hlavní opat Tygřího kláštera v Thajsku a od července téhož roku v ní žije pět mnichů.

Maškovec a štoly u Jamného

Kotek nebo Maškovec je zřícenina hradu u Kamenného Újezdu na skále nad pravým břehem Vltavy. Chráněn je jako kulturní památka. Zbytky hradu jsou volně přístupné po modře značené turistické trase z Boršova nad Vltavou do Zlaté Koruny. Nedaleko Maškovce, jen na druhé straně Vltavy u Jamného, najdete další zajímavost: krátké štoly, pozůstatky po těžbě grafitu. Štoly jsou přístupné. Můžete jimi volně procházet, obdivovat obrovské pavouky i tajemné jeskynní kresby…